1965-1980 genel nüfus sayımlarında uygulanan yaş düzeltme yöntemleri arasındaki farklılıkların analizi
Analysis of differences between age correcting methods which have been applied to the general census between 1965-1980
  1. Tez No: 3840
  2. Yazar: SERAP ONAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜSLİM EKNİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
İÜ 1965-1980 GENEL NÜFUS SAYIMLARINDA UYGULANAN ' YAŞ DÜZELTME YÖNTEMLERİ ARASINDAKİ FARKLILIKLARIN ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Serap ONAT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1988 ÖZET j Türkiye'de her 5 yılda bir yapılan Genel Nüfus Sa- yımı'nda sonu (0) ve (5) 'le biten yaşlarda yığılma, eksik sayım, fazla sayım ve bilinmeyen yaşların olduğu öne sü rülmektedir. Bu sorunların çözümlenmesi bazı düzeltme yön temleriyle giderilebilmektedir. Araştırmada yaş gruplarına göre 1965,..,1980 yılları arasındaki Genel Nüfus Sayımına yedi yaş düzeltme yöntemi nin uygulanması sonucunda ortaya çıkan farklılıklar profil analiz ve grafik yoluyla incelenmeye çalışılmıştır. Öncelikle yaşları yuvar laklaştırma eğilimi, yaş ter?* cihi, eksik ve fazla yazım incelenmeye çalışılmıştır. Daha sonra yaş düzeltme yöntemlerine geçilmiş, 1965-1970-1975 ve 1980 sayım yıllarına ait yaş dağılımlarına düzeltme yöntemleri uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, uygulanabilecek y$ş düzeltme yöntemlerinin ortaya çıkardığı yeni yaş dağılımlarının birbirlerinden anlamlı ölçüde farklılıklar gösterip gös termediği test edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
XV ANALYSIS OF DIFFERENCES BETWEEN AGE CORRECTING METHODS WHICH HAVE BEEN APPLIED TO THE GENERAL CENSUS' BETWEEN 1965-1980 (M.Sc. Thesis).Serap ONAT GAZÎ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 1988 ABSTRACT | In the general census ' which is made every five years in Turkey, between the ages ending with 0 and 5, it is stated that there has been piling, incomplete counting and excess counting along with unknown ages. In this research, differences arised by applying seven age correcting methods according to the age groups to the four general census' between 1965-1980, have been examined by profile analysis and graphic techniques. Firstly; age rounding gradient, age preference, incomplete and excess counting had been examined, then age correcting methods have been picked up and some correction methods have been applied to the age differences of 1965-1930-1975-1980 census'. As a result, it has been attempted to test, whether or not new age distributions resulting from applicable age correcting methods, show any considerable differences.