Sosyal yaşam merkezlerinin sosyalleşmeye etkisi: Karabük Belediyesi örneği
The effect of social life center in socialization: The case of Karabük Municipality
- Tez No: 383926
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF SİNAN ZAVALSIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Sosyalleşme, insanın ömür boyu süren bir öğrenme sürecidir. Klasik tanımlarda aileden başlayan sosyalleşme süreci, eğitim kurumları (okul, üniversite vb) ile devam eder ve meslek örgütleri içerisinde yeni biçimlerle sürdürülür. Sosyalleşme, aynı zamanda bir toplumun kültürünün kazanılması süreci ve kimlik edinme davranışının da kendisidir. Bu çalışmanın temel çıkış noktalarından birisi sosyal belediyecilik iken, diğeri de sosyalleşme kavramı olmuştur. Sosyalleşme ile sosyal belediyecilik kavramlarının birleştirilmesindeki temel gerekçe; sosyal belediyeciliğin temelde vatandaşların sosyalleşmesine odaklanmasıdır. Çalışmanın uygulama kısmında“Karabük Belediyesi Sosyal Yaşam Merkezleri”örnek olarak tercih edilmiştir. Zira sosyal yaşam merkezlerinin sosyal belediyecilik bağlamında bireyin sosyalleşmesinde oynadığı bilinmektedir. Sosyal yaşam merkezlerinin içerisinde aile hekimlikleri, muhtarlıklar, sosyal faaliyet alanları, bilgisayar odaları, derslikler, kurslar gibi bütün mahalleyi bir araya getiren birimler bulunmaktadır. Bu bağlamda sosyal yaşam merkezleri, mahalledeki sosyal değişmenin odağında yer almaktadır. Anahtar Sözcükler : Sosyal Belediyecilik, Sosyalleşme, Sosyal Yaşam Merkezleri, Sosyal Etkileşim, Karabük
Özet (Çeviri)
Socialization, is a learning process in human lifetime. In the classical definition of family initiated the process of socialization, educational institutions (schools, universities, etc.) continues and is maintained by professional organizations within the new format. Socialization, but also the process of achievement of a society's culture and identity in acquiring the behavior itself. One of the main starting point of this thesis, social municipality, while the other has been the concept of socialization. Socializing with the rationale in combining the concepts of social municipality; on the basis of social municipality is putting citizens at the center to socialize. In the application part of the study as an example,“Karabük Municipal Social Life Centers”was preferred. The main reason for preferring the center of social life, in the context of social municipal centers are functions that play in the socialization of citizens. In family medicine, the chiefs, social activities, computer rooms, classrooms, courses, etc., the whole neighborhood brings together units attracted attention as centers in this context, in the neighborhood of social change in the focus of took place. Key Word: Social Mucicipalism, Socialization, Social Life Centers, Social Interaction, Karabük