Kardemir A.Ş.'de gerçekleşen iş kazalarının iş sağlığı ve güvenliği boyutları açısından analizi
Analyzing the occupational accidents at Kardemir Inc. in terms of occupational health and safety
- Tez No: 383929
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmamızda iş sağlığı ve güvenliği kavramı; tanım, önem ve tarihsel gelişim açısından incelenmiş olup, iş sağlığı ve güvenliği dört ana boyutta yani kamu, işveren, işçi ve çevre boyutu çerçevesinde ele alınmıştır. Sanayi devrimiyle birlikte çalışma hayatındaki bilim ve teknolojilerin gelişmesi sonucunda Avrupa'nın başlatmış olduğu çalışmalar ülkemiz çalışma hayatına etkili bir şekilde 2012 yılında 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile girmiştir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin ilk ağır sanayi tesisi,“Fabrikalar Yapan Fabrika”ve sanayinin anası olarak kabul gören Kardemir A.Ş.' de meydana gelen kazalar bu çalışmanın ana unsurunu oluşturmaktadır. Özellikle toplum adına üretilen geliştirilen ve sunulan sanayi ürünlerinin meydana getirilmesi esnasında çalışanların sağlıklarını, uzuvlarını ve hayatlarını kaybetmesi iş sağlığı güvenliğinin önemini ön plana çıkartma zorunluluğunu getirmiştir. Kardemir A.Ş.'de yaşanan iş kazalarının, sebepleri, sonuçları ve benzer kazaların tekrar yaşanmaması için ortaya konulabilecek önerilerin bilimsel açıdan ele alınmasını zorunlu hale getirdiği düşüncesiyle oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the concept of Occupational Health and Safety is analyzed, in terms of definition, importance and historical development, ans it's also discussed in four different titles namely; administration, employers, workers and environment. With the Scientific and Technological developments as a result of Industrial Revolution, the studies that started in Europe, have effectivly been adopted into the Turkey's working life with the Occupational Health and Safety Law no: 6331, in 2012. The object of this study is to analyse the occupational accidents that happened at Kardemir, where is the first heavy industrial plant of the country and also known as“The Factory That Makes Factories”. Loosing workers health, organs or even their lives made it compulsory to highlight the importance of the Occupational Health and Safety, especially during the production process of the industrial products which are being produced and improved for the society. This study is discussed in order to evaluate the accidents with their reasons and results with a scientific method so that it could be possible to be prevented by the similar ones.