Kemal Tahir'in Devlet Ana romanı ile Tarık Buğra'nın Osmancık romanının söz dizimi çalışması
Kemal Tahir's Devlet Ana novel with Tarik Buğra's Osmancik novel study of syntax
  1. Tez No: 383932
  2. Yazar: HAMİDE ERGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKAN GÖZÜTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 336
Özet
Bu çalışma bir cümle bilgisi çalışmasıdır. Çalışma Kemal Tahir'in Devlet Ana romanı ile Tarık Buğra'nın Osmancık romanından eleme yöntemiyle seçilen cümlelerin sözdizimi açısından incelemesini içermektedir. Bu romanlar Çağdaş Türkçenin geldiği yeri bize işaret ederler. 1968 ve 1983 tarihlerinde ilk basımlarını yapan bu eserler Türk Edebiyatının seçilmiş eserleridir ve Osmanlı Devletinin kuruluş aşamasını konu almaları itibariyle de dikkat çekerler. Bu çalışmamızın ilk bölümünde seçilen cümlelerin öncelikle kelime grupları açısından yapısı incelenmiştir. Burda her iki yazarın seçilen cümlelerindeki kelime grupları ve işlevleri belirlenmiştir. Benzer ve farklı yönler ortaya konmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde ise cümle konusu mevcut literatüre göre ele alınmıştır. Bu bölümde cümlenin ögeleri, yapısına göre cümleler, yüklemin türüne göre cümleler, yerine ve anlamına göre cümleler ve cümle unsurları arasındaki münasabet belirlenip her bir romandan cümlelerle örneklendirilmiştir. Edebi eser, her şeyden önce bir dil malzemesinden oluşur ve bu malzemenin nasıl kullanıldığı bir yazar için son derece önemlidir. Bu açıdan, çalışmanın üçüncü bölümünde ise her iki yazarın eserlerine ait kısa bir dil ve üslup değerlendirmesi konulmuştur. Bu çalışma, her iki yazarın dili nasıl kullandığını, Türk Diline olan hâkimiyetlerinin ya da yetersizliklerinin esere nasıl yansıdığını tespit etmeye imkân sağlamaktadır. Bu açıdan bakıldığında Tarık Buğra'nın dili daha kurallı, daha estetik ve işlevsel kullandığı ve bunun üslupçuluğuna etki etmesi sözkonusu iken; Kemal Tahir daha özensiz, savruk ve çalakalem bir üslupla yazmaktadır.
Özet (Çeviri)
This is a work of sentence knowledge. This work includes a research in terms of word order sentences which are chosen eliminating method from Osmancık novel of Tarık Buğra and Devlet Ana novel of Kemal Tahir. This novels show us place where contemporary Turkish comes. The Works which were first printed in 1968 and 1983 are chosen work of Turkish literature and they attract attention by explaining establishment steps of Ottaman State. In this work, structure of chosen sentences are analyzed in terms of sentences group. In this part, both the author's sentence groups and function in chosen sentences are determined. Similarity and differences are presented. In the second part of the work, sentence topic is taken up according to current literature. In this part, connection among sentence items; according to the structure, according to the type of predicate, according to the position and means sentences are identified and is given examples of each novels. First of all, literary work occurs form a language materials and how the materials are used are important for an author. This work makes it possible to determine how both the author's use of language.