İbn Battûta'ya göre 14. yüzyıl Anadolu kültür hayatı
- Tez No: 383933
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYFULLAH KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
İbn Battûta gezdiği ülkelerin ve şehirlerin inançlarını, toplumsal yaşayış ve âdetlerini, doğal güzelliklerini ve kurumlarını başarıyla ele almış ve seyahatnâmesini oluşturmuştur. Hac görevini yerine getirmek ve eğitimini ilerletmek amacıyla çıktığı yolculuğu sırasında bilginlerle karşılaşmış ve bu düşüncesini gerçekleştirmiştir. Gezdiği yerlerin coğrafyası, ekonomisi ve toplumsal yaşamlarına dair ayrıntılı bilgiler vererek toplumsal araştırmalara dair önemli bir kaynak oluşturmuştur. Seyahatnâmede yer alan bilgilere başka kaynaklarda yer verilmesi seyahatnâmede yer alan bilgileri doğrulamakta ve seyahatnâmeyi tarihi bir eser konumuna getirmiştir. Anadolu seyahati sırasında ziyaret ettiği şehirlerin iktisadî, dini, sosyal ve ilmî müesseselerine dair verdiği bilgiler XIV. yüzyıl araştırmalarına kaynaklık etmektedir. Gezdiği şehirlerin coğrafyaları hakkında aktardığı notlar insanların yaşayışını, ticari hayatlarını ve tarımsal faaliyetlerini ortaya çıkarmaktadır. İbn Battûta Anadolu'yu anlatırken ahiler konusuna ayrıca değinmiş ve ahilere dair orijinal bilgiler aktarmıştır. Ahilerin yaşayışı, dini hayatları, giyim-kuşamları, toplumsal önemleri hakkında bilgiler vererek Anadolu'da ahiliğin ne derece geliştiğini ve ahiliğin Anadolu için önemini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Ibn Battuta has addressed the countries and cities which he went, and their transportation and communications, natural beauty and their institutions, social life and habits and their faiths in his work. He successfully dealt with all these things at a time when transportation and communication limited. He went out his journey to fulfil the task of Pilgrim and with the purpose of improving his education. During his trip he met wise and fulfilled his aim. He provided detailed information about geography and economy of the places visited. With this aspect, it has been an important source of social research. The information containing in the back of travels (seyahatnâme) has become a major source fort the other sources. During the trip to Anatolia, he gave information about economic, religious, social and scientific institutions of the cities which he visited, and it became a source got the XIV th century researchers. He revealed information about geography people living on, commercial lives and agricultures activities. Recounting Anatolia Ibn Battuta touched the plot of Akhism and also gave important information about Akhists. He explained their religious life, clothing style, and how the Akhism spreads int Anatolia and also he revealed the importance of Ahi for Ahi for Anatolia. Keywords : Culture, Anatoli, Seyahatnâme, Akhism