Kurumsal kaynak yönetiminde, veri madenciliği, müşteri ilişkileri yönetimi ve birebir pazarlama stratejisi durum analizi; Netsis yazılım memnuniyet araştırması
Analysis of the status of data mining, customer relations management and direct marketing strategy used within enterprise resource planning; Satisfaction survey for Netsis software
  1. Tez No: 383961
  2. Yazar: GÖKSEL KARTUM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN KIRDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gediz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Çağın rekabet şartları, işletmeleri, yeni sistem ve stratejiler aramaya yönlendirmiş, bilgi teknolojisindeki gelişmelerin desteğiyle de ERP sistemi doğmuştur. ERP, işletmenin stratejik amacı ve hedefleri doğrultusunda, müşteri taleplerini en uygun şekilde karşılayabilmek için, farklı coğrafi bölgelerde bulunan, tedarik, üretim ve dağıtım kaynaklarının, en etkin ve en verimli şekilde planlanması, koordinasyonu ve kontrol edilmesi fonksiyonlarını bulunduran bir sistem olarak önem kazanmıştır. Kurumsal kaynak planlamasının alt birimi olarak düşünebileceğimiz, veri madenciliği, müşteri ilişkileri yönetimi ve birebir pazarlama hakkında işletmelerin hemen hepsi bu başlıklarda kendilerini yenilemek zorundadırlar. Araştırmada, ERP sistemlerinden biri olan Netsis ERP Yazılımının yeri ve öneminin belirlenmesi, işletmelerin kurulum öncesi, kurulum aşaması ve kurulum sonrasında karşılaştıkları zorlukların saptanması, sistemin uygulanmasındaki başarı ve başarısızlık faktörlerinin saptanması, sistemin avantaj ve dezavantajlarının belirlenmesi, sistemin işletmelerin performanslarına ne gibi katkılar sağladığının tespiti için çalışılmıştır. Araştırmanın evreni, Türkiye'de ve özellikle Ege Bölgesindeki Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) yazılımını kullanan İşletmeleridir. Örneklem grubu ise, Netsis ERP Yazılımı kullanıcısı olan özellikle Ege Bölgesinde bulunan İşletmelerden oluşturmaktadır. Bu araştırmada veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Anket 14 sorudan oluşmuştur. İşletmelere uygulanmış ankette ki her bir sorunun işletme içindeki ilgili birim yetkilileri tarafından cevaplanması sağlanmıştır. Anketlerden elde edilen verilere SPSS programı ile çeşitli istatistik uygulamaları yapılarak sonuçlara ulaşılmaya çalışılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, Netsis ERP Yazılımını kullanan işletmelerde mamul stok seviyesinin belli oranlarda değiştiği ve gereksiz satın almalarla stok depolamanın azaldığı tespit edilmiştir. Maliyetinin yüksek olması, sorun olduğun da gidermenin zor oluşu, kullanıcılarda hata yapma korkusu, iş üzerinde kontrolün azalması gibi sorunlar Netsis ERP Yazılımının dezavantajlarıdır. Netsis ERP Yazılımının kullanıcı işletmelere faydaları araştırılmış, bilgi akış süresini hızlandırdığı, kullanılan bilginin kalitesini geliştirdiği, kurumların karşılıklı etkileşimini artırdığı, sipariş yönetimini geliştirdiği, üretim planlamasını kolaylaştırdığı ve üretimi hızlandırdığı saptanmıştır. ERP yazılımları genellikle büyük ölçekli işletmeler tarafından kullanılmaktadır. Ülkemizde faaliyet gösteren işletmelerin çoğunluğu ise orta ve küçük ölçekli işletmelerdir. Orta ve küçük ölçekli işletmelerin verimliliğin ön plana çıktığı, artan bir rekabet ortamında çalıştıkları göz önüne alındığında, Netsis ERP Yazılım programının küçük ve orta ölçekli işletmelerde de uygulanması teşvik edilmelidir.
Özet (Çeviri)
The conditions of the era in relation to competition motivated the enterprises to seek new systems and strategies and through the advancements attained in the field of information technologies, the ERP system has been developed. ERP has gained significance as a system, which enables enterprises to plan, coordinate and control the procurement, production and distribution resources, located within different geographical regions in order to address the demands of the clients in the most appropriate way in accordance with the strategic aims and objectives of the enterprises. Enterprises have to adapt themselves in accordance with these headings such as data mining, customer relationship management and direct management, which can be considered as the subunits of enterprise resource planning. This research study aimed to determine the role and significance of Netsis ERP Software, which is one of the ERP systems, the challenges faced by the enterprises prior, during and after configuration, the success and failure factors of the application of the system, the advantages and disadvantages of the system and how the system contributes to the performance levels of different enterprises. The population of this study is comprised of the enterprises that use the Enterprise Resource Planning (ERP) software in Turkey and especially in the Aegean region. The The sample group on the other hand is formed by the enterprises that are the users of Netsis ERP Software, particularly those that are located within the Aegean region. Survey method has been used as the data collection tool within this research study. The surveys contained 16 questions. The reliability of the survey form has been determined and it was ensured that the responses for each question of the survey were completed by the relevant department officials within the enterprise. Different statistical methods were applied to the data obtained through the surveys with the help of the SPSS program and the results of the study were attained. According to the results of the study, it was determined that the product stock levels within the enterprises that use Netsis ERP Software had changed to a certain extent and that the stock storage due to unnecessary purchasing of products had been reduced. The disadvantages of Netsis ERP Software include problems such as high costs, difficulty in troubleshooting, the hesitation experienced by users towards making a mistake and the reduction of control over the work. The benefits provided by Netsis ERP Software for the user enterprises were investigated and it has been established that it accelerated the baud rate, improved the quality of the information that has been used, increased the mutual interaction of different enterprises, further improved order methods, facilitated production planning and expedited production. ERP software is generally used by large-scale enterprises. The majority of the enterprises that actively carry out business activities in our country are on the other hand small and medium scale enterprises. When it is considered that these small and medium scale enterprises work in an increasingly competitive atmosphere where efficiency is of utmost importance, it can be concluded that the use of Netsis ERP Software within small and medium scale enterprises has to be further encouraged.