Zn-Ni kaplama tesislerinde iş sağlığı ve güvenliği
Occupational health and safety in Zn -Ni coating plant
  1. Tez No: 383966
  2. Yazar: ANIL AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM GÜRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gediz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada otomotiv sektörüne parça üreten bir işletmedeki Zn-Ni Kaplama prosesi detaylı bir şekilde incelenmiş ve bu tesis için gerekli iş sağlığı ve güvenliği konuları tespit edilmiştir. İş sağlığı ve Güvenliği konuları kullanılan kimyasallar, operatörler ve sorumlu kişiler, havalandırma, ergonomi, kişisel koruyu donanımlar, gürültü maruziyet değerleri, makine güvenliği ve robotlar, meslek hastalıkları başlıkları altında açıklanmıştır. Dünya üzerinde tehlikeli çalışma gündemde olduğu tarihten bu yana sağlık ve güvenlik tehlikeleri konuşulmaya ve bu konuda çeşitli hukuki düzenlemeler yapılmaya başlanmıştır. Milattan önceki dönemlere kadar uzanan bu süreç içerisinde iş sağlığı ve güvenliği konusunda önemli adımlar atılmıştır. Thomas Moore 16.yüzyılda,“insan hayatına eşit bir zenginlik yoktur”diyerek o dönemde konunun ne kadar önemli olduğunu ortaya koymuştur. Yüzyılımızda hızla gelişen sanayi, çalışan kişilerin sağlığını tehdit edecek sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Sanayide çalışan çeşitli iş kollarının gelişen tejnolojiye uyum sağlayamaması ve gerekli önlemlerin alınmaması nedeniyle, ülkemizde iş kazaları ve meslek hastalıkları meydana gelmekte, bunların bir kısmı sürekli iş görmezlik ve ölümle sonuçlanmaktadır. Bu çalışmada hedef, Zn-Ni kaplama tesislerinde uygulanması gereken iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları incelenmesi ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa göre eksiklikler ve iyileştirme yapılması gereken konular tespit etmektir.
Özet (Çeviri)
An establishment who provides components to automotive sector articulately examined in this study in terms of its Zn-Ni coating processes. And the related factors about health and safety at work have been detected for further. Occupational health and safety issues explained by following main domains in the study; uses of chemicals, operators and responsible person, ventilation, ergonomics, personal protect equipment, noise exposure values, machine safety and robots, and occupational-vocational diseases. Since increment of the hazard level at the work place, health and security issues have been spoken and more accurate legislation have been take in a consideration upon on the subject. There are important steps hold in occupational health and safety starting from the period laid BC. Thomas Moore have said in the 16th century,“there is no equal richness of life to a man life,”he revealed how important the issue at that time. In 21th century, rapid grow of industry, resulted in threaten the health of labor on serious level at work place. Technology adapting failure to a variety of ongoing businesses in the industry and the lack of developing the necessary caution measures, occur in our country, accidents at work and occupational diseases lead to permanent damages or even death in people life's. The objective of the study is to determine Zn-Ni examining in terms of occupational health and safety practices need be applied in the coating plantation and to make improvement and discard the issues have had a lack in accordance to No. 6331 Occupational Health and Safety Act.