Rüzgar verileri kullanarak Doğu Karadeniz'de tasarım dalgası tahmini
Design Wave's prediction in eastern Blacksea Region using wind data
- Tez No: 38397
- Danışmanlar: DOÇ.DR. H. FEHMİ DURAKANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Rüzgar Verileri Kullanarak Doğu Karadeniz Bölgesi 'nde Tasarım Dalgasının Tahmini Bu çalışmada Doğu Karadeniz Bölgesi üç alt bölgeye ayrılarak (Giresun, Trabzon ve Hopa) her bölge için 5, 10, 25 ve 50 yılda bir oluşabilecek tasarım dalgasının belirlenmesi amaçlanmıştır. Hem saatlik ortalama rüzgar cetvellerinden hem de sinoptik haritalardan elde edilen rüzgar verileri kullanılarak Suerdrup-Munk-Bresitschneinder (SMB) yöntemiyle dalga tahminleri yapılmıştır. Çeşitli tekerrür periyotlarına göre tasarım dalgasının belirlenmesi için de Gumbel Tip 1 grafik yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Desingn Wave's Prediction in Eastern Blacksea Region Using Wind Data In this study; Eastern Blacksea Region was divided into three sub-region as Giresun, Trabzon and Hopa. For every region, it is aimed to determine to desing wave which may occur once in every 5, 10, 25 and 50 years. Desing wave predictions were made according to Suerdrup-Munk- Bresitschneinder (SMB) methot using both hourly mean wind data and geostrofic wind data calculated from sinoptic maps. In order to determine the desing wave, Gumbel Type I Graph method was used for various repedition periods. Desing wave parameters which may occur once in every 5, 10, 25 and 50 years in Giresun, respectively: H-j/3 = 3.90m, P(H1/3>=7.90sn, H>i/3 = 4.70m PCH^ /3 ) = 8. 67sn, H-j/3 = 5.50m P(H1/3)=9.38sn, H1/3=6.10m P=9. 88sn. Desing wave features which may occur once in every 5, 10, 25 and 50 years in Trabzon, respectively: H^/3=4.90m P(Hi/3>=8.85sn, Hi/3=6.80m P(H1/3 ) =1 0. 43sn, Hi/3=8.10m P(H1/3) = 11.38sn, H1/3 = 9.10m P(H1 /3 ) = 1 2. 06sn. Desing wave features which may occur once in every 5, 10, 25 and 50 years in Hopa, respectively: H^/3=4.60m P(H