A physical model study on reinforcement of a breakwater consisting of tetrapod artificial blocks
Tetrapod yapay bloklardan oluşan dalgakıranların güçlendirilmesi üzerine fiziksel model çalışması
  1. Tez No: 803961
  2. Yazar: BERKAY AKYOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CÜNEYT BAYKAL, DR. HASAN GÖKHAN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kıyı ve Liman Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Batı Karadeniz'de bulunan ticari bir limanın dalgakıranları, 18-19 Ocak 2018 tarihlerinde Karadeniz'de gerçekleşen güçlü bir fırtına sonucunda ağır hasar almıştır. Acil bir önlem olarak, dalgakıranlar hasar öncesi kesit tasarımları kullanılarak tamir edilmiştir, ancak bu dalgakıranların gelecekteki muhtemel fırtınalar sırasında hasar almaması için güçlendirilme ihtiyacı duyulmuştur. Dalgakıranların güçlendirme kesitlerinin tasarımında kullanılmak üzere; farklı kaynaklardan alınan uzun dönemli rüzgâr verileri kullanılarak rüzgâr ve dalga iklimi çalışmaları gerçekleştirilmiş, derin deniz dalga özellikleri yakın kıyıya taşınarak tasarıma esas dalga özellikleri belirlenmiştir. Dalgakıran kesitinin güçlendirilmesi için hasar öncesinde 24 tonluk tetrapod bloklar kullanılarak inşa edilen koruma tabakasının üzerine 48 tonluk antifer blokların yerleştirme sıklığı 0.61 olacak şekilde yerleştirilmesine karar verilmiştir. Güçlendirilen kesit ölçeklenerek ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Kıyı ve Liman Mühendisliği Laboratuvarında bulunan dalga kanalında, yörenin dalga iklimi dikkate alınarak belirlenen farklı su seviyeleri ve farklı yineleme dönemlerine sahip dalga koşulları altında test edilmiştir. Gerçekleştirilen deneylerde yapının stabilitesi ve dalga aşaması ile ilgili ölçümler gerçekleştirilmiştir. Deneylerde, antifer bloklar ile gerçekleştirilen güçlendirmenin verimli olarak çalışabilmesi için topuk tasarımının en iyi şekilde yapılması gerektiği görülmüş ve farklı alternatifler denenerek kesit son haline getirilmiştir. Güçlendirilen kesitin tasarım ve aşırı yükleme dalga koşulları altında hasar almadığı ve kabul edilebilir seviyelerde dalga aşmasının gerçekleştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The breakwaters of a commercial port in the Western Black Sea were extensively damaged as a result of a major storm that hit on January 18–19, 2018. As an urgent precaution, the breakwaters were repaired based on pre-damaged sections, but there is still a need to reinforce these breakwaters to avoid damage in the case of potential future storms. Wind and wave climate studies were conducted using long-term wind data from various sources, and deep-sea wave characteristics were transformed to the nearshore in order to be used in the design of reinforcing sections of breakwaters. It was decided to place 48-ton antifer blocks on the armor layer with a packing density of 0.61, which was constructed by using 24-ton tetrapod blocks before the damage caused by a storm, in order to reinforce the breakwater sections. The reinforced sections were scaled and tested in the wave channel of the METU Civil Engineering Department Coastal and Ocean Engineering Laboratory under wave conditions with different water levels and various recurrence periods determined by taking the local wave climate into account. Measurements regarding the stability of the structure and wave overtopping were performed. It was observed that the cross-section reinforced with antifer blocks work efficiently based on the toe design, and the section was finalized by trying different toe design alternatives. It has been observed that the reinforced section is stable under design and overload wave conditions and wave overtopping is at acceptable levels.