Sağlık alanında iletişim, hasta ve sağlık personeli iletişiminde sorunlar üzerine Bayındır Devlet Hastanesinde bir uygulama
Area health communication, communication an application in the patients and health problems on Bayındır State Hospital staff
- Tez No: 383975
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ZEKİ ATIL BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
İletişim, yaşamın vazgeçilmez bir parçasıdır ve sağlıklı bir toplumun yaratılması sosyal yaşam içerisinde sağlıklı iletişim ortamlarının oluşturulması ile doğrudan ilişkilidir. Bu çalışmada, iletişim kavramının tarihsel sürecinden başlayarak iletişimin kavramsal çerçevesinin sınırları tanımlanmış, biyolojik temelleri açıklanarak gerekli ve zorunlu bir kavram olarak bireysel ve kurumsal olarak bir zorunluluk olarak tanımlanmıştır. İletişim kavramının kurumsal farklıkları, kurumsal amacı ve öneminden literatürlerden derlenen bilgiler aktarılmıştır. Kurumsal iletişimin önemli bir olgusu olan sağlık kurumlarında kurumsal iletişim kavramı Bayındır Devlet Hastanesindeki hastalar ve sağlık personeli kendi içinde ve karşılıklı olarak kurulan iletişim kavramı üzerine Haziran ve Ekim ayları arasında, toplam 367 hasta ve 59 sağlık personeli üzerinde anket aracılığı ile toplanan verilere dayanarak yapılan araştırma, SPSS 15.0 programı kullanılarak istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre hastalar arasında hastanedeki sağlık personeli ile hasta iletişiminin tatmin edici olduğunu düşünenlerin çoğunlukta olduğu ve sağlık personelinin hastalar ile iletişiminin genel olarak iyi olduğu ancak halen geliştirilmesi gereken noktalar olduğu tespit edilmiştir. Sağlık personeli arasında hastanede uygulanan sağlık iletişimini yeterli bulanların çoğunlukta olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu kapsamda genel olarak incelenen sağlık kurumlarında iletişim kalitesi hastalar ve sağlık personeli arasında iyidir ve geliştirilmektedir. Anahtar Kelimeler : İletişim, Sağlık Kurumları, Hastane Yönetimi
Özet (Çeviri)
Communication is among the indispensable parts of the whole life of an individual. It is directly related with the creation of a healthy society and healthy communication environments within social life. In this study, defined the limits of the conceptual framework of communication starting from the historical process of communication concepts, explaining the necessary and required as a concept is defined as a biological basis for individual and institutional requirements. Contact the concept of institutional differences, corporate purpose is transferred from the data collected from literature and importance. Corporate corporate communications concept Bayındır State Hospital on patients and healthcare personnel in important cases of medical institutions of communication between June and October on the concept of communication established itself and reciprocally, a total of 367 patients and 59 health staff made on the basis of data collected through the survey, were analyzed statistically using SPSS 15.0 program. According to the findings among patients with medical staff at the hospital where the majority of people who think that it is satisfactory patient communication and health care that the staff of the communication with the patients overall was good but it was determined that it still points to be improved. Health personnel from the conclusion that the majority of health care administered in hospital finds adequate communication has been reached. In this context, the communication quality is good overall review of health institutions and between patients and health care providers are being developed Key Words :Healthcare institutions, communication, hospital management