Bilgi yönetiminin inovasyon sürecine etkileri
Effects of knowledge management innovation process
  1. Tez No: 383981
  2. Yazar: ÖNDER ŞUĞUL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TALAT FİRLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Küreselleşen dünyada bilgi, etkisini ve önemini gerek iş yapma ve uygulama şekillerinde gerekse kullanım alanlarında yaşanan değişimlerle beraber daha fazla hissettirmeye başlamıştır. Bilginin bu denli yoğun kullanımıyla bilgi temel bir girdi olarak algılanmaya başlanılmış ve bilgi toplumunun temelleri atılmıştır. Değişen tüketici davranışları ve rekabet koşulları organizasyonları çevrelerini daha iyi analiz etmeye, analizler sonucu elde ettikleri verileri en etkin şekilde kullanmaya yönlendirmiştir. Bilginin etkin şekilde yönetimi için sağlam temeller üzerine kurulmuş bir bilişim sistemi gereklidir. Bilgininin analizi, depolanması, güvenirliğinin sağlanması, zamanında ve ekonomik olmasını sağlayan bilişim sistemleri organizasyonların sinir sitemi gibi çalışarak gerekli durumlarda reflekslerin verilmesini sağlar. Yeni bir kavramı, yeni bir ürünü, süreci, hizmet ya da görüşü kabul etme ve beraberinde uygulamak olarak ifade edilebilen inovasyon, bilişim sistemlerinden süzdüğü bilgiyi kullanarak gelişim sağlar. Ürün ve hizmetler kadar organizasyonların da belirli sürelerle yenilenmesi gerekir. Bilişim teknolojileri organizasyonlara ihtiyacı olan bu yenilikleri sağlamak amacıyla işletmelerin yeniden yönetimi ve tasarımı konusunda onlara ışık tutar. Başarılı bir inovasyon süreci için bilgi en gerekli etkendir. Ön görüler, deneyimler ve kazanılan tecrübelere dayanılarak yapılan her inovasyon organizasyonu riske atma olasılığı her zaman geçerlidir. Bu nedenle organizasyonlar inovasyon süreçlerine bilgiyi yoğun şekilde dahil etmelidirler. Analizler sonucu doğru şekilde kullanılan bilgi ile organizasyonlar ürün veya hizmet üretim süreçlerine en önemli katkıyı yaparak amaçlara ve hedeflere kanalize olmuş, daha tercih edilebilir yeni teknolojileri, yeni ürün ve hizmetleri üretebilirler. Bu nedenle inovasyonun içi olabildiğince analiz edilmiş bilgi ile doldurulmalıdır. Unutulmamalıdır ki; bilgi inovasyonun en önemli yakıtıdır. Anahtar Kelimeler : Bilgi, Bilgi Yönetimi, İnovasyon
Özet (Çeviri)
The information in the world of globalization, the impact and the importance of doing business requirements and applications began to feel more together with changes in the way in both areas. Such a knowledge base has started to be perceived as an input to the intensive use of information and laid the foundations of an information society. Changing consumer behavior and competition organizations to better analyze the environment, analysis of data obtained as a result has led to use in the most effective manner. Built on a solid foundation of knowledge for effective management information system is required. The analysis of information, storage, ensuring the reliability, timeliness and cost-efficient IT systems that enables the delivery of reflexes in the necessary work of organizations such as the nervous system. A new concept, a new product, process, service, or to accept the views and can be expressed as apply along with innovation, using the information it provides filtering of information systems development. Of products and services in the organization should be renewed until the specified time. Information technology keeps them light on the re-design of business management and innovation to ensure that the needs of these organizations. Information for a successful innovation process is the most important factor. The front is seen, the experience gained and the possibility of risk to each organization made based on experience, innovation is always available. Therefore, organizations should include information on the innovation process intensively. Analysis results correctly, making the most significant contribution to the objectives of the organization's products or services used in the production process and the information has been channeled to the target, the new technology would be preferable, they can produce new products and services. It must therefore have been filled with innovation inside information as analysis. It should be noted that; knowledge innovation is the most important fuel. Key Words : İnformation, İnformation Systems, İnnovation