Kalite maliyetleri ve kalite maliyetlerinin muhasebeleştirilmesi: Bir sağlık işletmesinde uygulama
Quality costs and accounting of quality costs : A case study an healthcare institution
- Tez No: 383982
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KIRLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüz işletme anlayışında kalite kavramı oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Kalite maliyetlerini bu önem doğrultusunda hesaplayan işletmeler, üretilen ürün veya sunulan hizmetin kalitesini daha anlaşılır bir şekilde değerlendiren işletmelerdir. Özellikle hizmet işletmelerinin kalite anlayışında gelişen teknoloji ve artan rekabet doğrultusunda büyük çapta değişim meydana gelmiş ve bu durum sonucunda kalite maliyetlerini oluşturan unsurlara ayrılan payların hesaplanması zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Ancak yapılan araştırmalar neticesinde özellikle sağlık işletmelerinin kalite maliyetlerini ayrı bir şekilde takip etmediği ortaya çıkmıştır. Elde edilen bulgular neticesinde uygulama olarak seçilen sağlık işletmesine ait kalite maliyetlerini oluşturan unsurlar belirlenmiş ve muhasebeleştirilmesi yapılmıştır. Muhasebeleştirilen veriler bir rapor haline getirilmiş ve işletmeye ait kalite maliyetlerinin toplam maliyetler içerisindeki oranı tespit edilmiştir. Yapılan çalışma neticesinde kalite maliyetlerinin muhasebeleştirilmesi ve raporlanması işleminin işletmeye ne gibi yararlar sağlayacağı ortaya konulmuştur. Çalışmamızda öncelikle kalite kavramı açıklanmış ve kalite maliyetlerinin sınıflandırılması yapılmıştır. Kalite maliyetlerinin öneminden bahsedilmiştir. Uygulama olarak seçilen işletmenin kalite maliyetleri hesaplanmış, muhasebeleştirilmiş ve raporlanmıştır. Anahtar Kelimeler : Sağlık İşletmeleri, Kalite, Kalite Maliyetleri, Kalite Maliyetlerinin Muhasebeleştirilmesi
Özet (Çeviri)
The concept of quality has quite an important place in today's business mentality. The enterprises that calculate the quality costs in accordance with this importance are the enterprises that can evaluate the quality of the products manufactured or the service provided more intelligible. Especially in the mentality of service institutions, a massive change takes place in the direction of developing technology and increasing competition, and as a result of this, the obligation of calculating the shares divided into the factors that forms the quality costs occurs. However, as a result of researches, especially the health care institutions are not found to follow quality costs separately. As per the consequence of the findings, the factors that form the quality costs of the chosen health care institution as the case study are specified and accounted. The accounted datum is put into report form and the percentage of the quality costs in total quality costs of the institution is detected. As the result of this study, what sort of advantages can be gained by institutions from accounting and reporting of the quality costs is proved. In our study, primarily, quality concept is enlightened and quality costs are categorized. The importance of quality costs is mentioned. The quality costs of the chosen institute as the case study are calculated, accounted and reported. Key Words : Health Business, Quality, Quality Costs, Quality Costs of Accounting.