Hastane çalışanlarında motivasyonu etkileyen faktörler
Hospital workers motivation factors affecting
- Tez No: 384012
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Motivasyon düzeyi düşük olan sağlık çalışanlarının hata yapma ihtimalleri, diğer meslek gruplarına nazaran daha yüksektir. İnsanlara hizmet eden ve insan hayatı gibi çok hassas konularda faaliyet gösteren, sağlık çalışanları çalışma koşulları ve motivasyonlarının yüksek olması gerekir. İş seçimi yaşamı etkileyecek en önemli seçimlerden birisidir. Çünkü; yaşam bu doğrultuda devam edecektir. Çalışma yaşamı insanların vakitlerinin büyük bir bölümünü ayırdıkları zaman dilimidir. Bu zaman dilimi de, çalışanların yüksek performans göstermeleri, kaliteli iş yaşam koşulları ve motivasyona bağlıdır. Sağlık kurumlarında, motivasyon diğer sektörlere nazaran maximum düzeyde olmalıdır. Çünkü; insanların hayatı gibi hassas telafisi mümkün olmayan bir meslek faaliyeti içindedirler. Sağlık çalışanlarının motivasyonlarının yüksekliği hastanede yatmakta olan hastalar üzerinde pozitif etki bırakacaktır. Hizmet sunarken öncelikle, çalışan memnuniyetinin doyurulmuş düzeyde olması gerekir ki; çalışanlardan hizmet bekleyenleri memnun edebilsinler. Motivasyon ve motivasyon unsurlarının, gerçekleştirilmediği durumlarda hatalar, performans düşüklüğü, tükenmişlik sendromu yer alacaktır. Hastaneler gerek, sunmuş oldukları hizmetler olarak gerekse barındırdığı personelin değişik özelliklerinin olması sebebiyle karmaşık bir sisteme sahiptir Kurumda yöneticiler çalışanlarını iyi tanımalı, gözlem analiz anket yapmalıdır. Çalışanların niteliklerine yönelik, uygun pozisyonlarda çalıştırmak, personel politikalarını geliştirerek gerekli ortamı sağlanabilirse, çalışma ortamının iyileştirilmesi motivasyonu sağlayacak en önemli etkendir. Anahtar Kelimeler : Motivasyon, Sa÷OÕk Kurumu, Memnuniyet, Performans, Sa÷OÕk ÇalÕúanlarÕ
Özet (Çeviri)
The possibility of making a mistake with a low level of motivation of health workers, higher than any other profession. Serving the people and operating in sensitive issues such as human life, working conditions and motivation of health workers should be high. Is one of the most important choices that affect the choice of business life. Because life will continue in this direction. A period of time people devote a large portion of their time working life. This time, the employees show high performance, high quality of work life depends on conditions and motivation. Health-care, motivation should be at maximum level compared to other sectors. Because of people's lives, such as irreparable sensitive activities are in a profession. The height of the motivation of health workers in the hospital will leave a positive impact on the patient being. While serving primarily saturated level of employee satisfaction must be that; employees so they can satisfied with the service outstanding. Motivation and motivational elements, carried out in cases where errors, poor performance, burnout will take place. Hospitals not only because of his service, staff with different features that make it complicated because it is an organization. Corporate employees must know the managers, should make observations analyzed questionnaires. For employees' qualifications, to run in the proper position, the necessary environment can be achieved by developing personnel policies, improvement of working environment that will provide the motivation is the most important factor. Key Words : Motivation, Health Authority, Satisfaction, Performance, Health Care Workers