Hemşirelerde benlik ve benlik saygısı (Diyarbakır Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi örneği)
The nurses' self-esteem (Diyarbakır Women and Children's Hospital case)
- Tez No: 384013
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Nursing, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Hemşirelik, zor ve stresli bir meslek olup temelinin insan ilişkilerine dayanması hasebiyle hemşirelerde öz güveninin yüksek olması, kendilerini iyi ve yeterli bir şekilde ifade edebilmeleri ve etkili iletişim kurabilmeleri gerekmektedir. Tüm bunların olabilmesi için ise öncelikle kendi kimliklerini yani benliklerini oluşturmalı yahut geliştirilmelidir. Bunların gerçekleşmesi ile kişiler, kendisine ve çevresine daha duyarlı, ikili ilişkilerde sağlıklı yaklaşımlar sunan ve daha uyumlu bireyler haline gelirler. Bu nedenle hemşirelerin benlik saygılarının arttırılması iş verimi için oldukça önemlidir. Bu araştırmada hemşirelerin benlik değerlerinin iyileştirilmesi ve benlik saygılarının geliştirilmesinin gerekli olduğu literatür ve çeşitli araştırmalar dahilinde sunulmuştur. Bu araştırmada, çalışmakta olan hemşirelerin benlik saygı düzeylerinin, çeşitli değişkenlere göre anlamlı farklılaşma gösterip göstermediği incelenmiştir. Araştırma 2013 yılında Diyarbakır Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ndeçalışmakta olan 269 hemşire üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplamak için Rosenberg benlik saygısı ölçeği ve 14 sorudan oluşan demografik anket kullanılmıştır. Araştırma sonucunda hemşirelerin benlik saygısı düzeylerinin birçok değişkene göre anlamlı farklılaşma gösterdiği tespit edilmiştir. Hemşirelerin benlik saygılarının iyileştirilmesinden önce benliklerinin yapılandırılması amaçlanmalı ve hemşireler bu minvalde bilinçlendirilmelidir. Anahtar Kelime : Hemşirelerde meslek seçimi, Benlik saygısı ve Mesleği seçmelerini etkileyen faktörler
Özet (Çeviri)
Nursing is difficult and stressful job. Is based on the foundation of human relationships so nurses have a high self-confidence, be able to express themselves in a way that is good and sufficient and it is necessary to communicate effectively. them to be so self-create their identity must or must be developed. With the realization of these people, and the environment itself is more sensitive approach in bilateral relations and to providing healthy individuals become more consistent. In this study, the nurses ' self improvement and the improvement of self-esteem of the values is required within a variety of research and literature is presented. In this study, working nurses' self-esteem levels and significant differences according to the variables whether or not investigated. Research in 2013, at Diyarbakır Maternity and Children's Hospital which was carried out on 269 nurses Rosenberg to collect data from the study, developed by the self-esteem scale and demographic questionnaire consisted of 14 questions has been used. Research nurses' self-esteem levels as a result of significant differences were identified according to many variables. Nurses' self-esteem, self-configuring should aim at improving before and nurses should be trained in this direction. Key Word : The nurses' occupational choice, the nurses' self-esteem and factorsaffecting the profession of nurses.