Lise öğrencilerinde görülen riskli sağlık davranışlar (İzmir ili Çiğli ilçesi örneği)
Hazardous health behaviours seen among high school students (İzmir city,Çiğli province sample)
  1. Tez No: 384021
  2. Yazar: MÜRÜVET ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVZAT DEVEBAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sağlık Kurumları Yönetimi, Education and Training, Health Care Management
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Sağlıklı nesiller için sağlıklı bireylere ihtiyaç vardır. Sağlıklı bir bireyin fiziksel, duygusal, zihinsel ve toplumsal açıdan uyum içinde olması beklenmektedir. Gençlerin kendini gösterme ve kanıtlama çabasında olduğu bu dönemde kazanılan doğru ya da yanlış tutum ve alışkanlıklar bütün hayatını etkilemektedir. Bu çalışma ile lise öğrencilerinin sağlıkla ilgili algı, tutum ve riskli davranışlarını saptamak amaçlanmıştır. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde sağlık ve sağlık hizmetleri ile ilgili temel kavramlar üzerinde ve lise öğrencilerinde görülen riskli sağlık davranışları üzerinde durulmaktadır. Bu kapsamda riskli beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, şiddet ve intihar, yol güvenliği, mortalite, morbidite, alışkanlık ve bağımlılık yapan maddeler, sigara ve tütün ürünleri kullanımı, alkol kullanımı ve diğer madde kullanımı konuları ele alınmıştır. İkinci bölümde ise incelenen bilgilerin tespitine yönelik alan araştırması yer almaktadır. Araştırmada alan araştırması yöntemlerinden anket yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışmada lise öğrencilerinin riskli sağlık davranışlarına ilişkin tutumları ile temel sağlığı tehdit eden alışkanlıkları belirlenmeye çalışılmıştır. Bu alışkanlıklar: sigara kullanma alışkanlığı, alkol kullanma alışkanlığı ve uyuşturucu kullanma alışkanlığı olarak sıralanmıştır. Çalışmanın bulgularında öğrencilerin %53,8'inin yani yarıdan fazlasının sigaranın zararları hakkında, % 39'unun alkollü içeceklerin zararları hakkında %48,6'sının uyuşturucu maddelerin zararları konusunda bir eğitim almadıkları belirlenmiştir. Çalışmanın örneklemi aynı çevrede bulunan iki okul arasında yapılmıştır. Öğrenciler arasında riskli sağlık davranışları açısından anlamlı bir fark bulunamamıştır. Örneklemin büyütülmesi ve daha farklı bir bölgede yapılması ile farklı sonuçlara ulaşılabileceği düşünülmüştür. Anahtar Kelimeler : Riskli Sağlık DavranıĢı, Lise Öğrencileri
Özet (Çeviri)
Healthy inviduals are needed for healthy generation.Ahealthy invidual is expected to be in harmony physically,emotonally,mentally and socially.Youths efforts for showing and proving themselves during this period affect their wholelife with acquiring right or wrong attitudes and habits.With this study ,it is aimed to determine the health-related perceptions ,attidues and risky behaviours of high school students. The study consists of two parts.In the first section on the basic concepts of health services and risky health behaviours which seen among high school students are examined.In this context,dietary habits,physcal activities ,sexually transmitted diseases,violance and suicide,road safety,mortality,morbidity,habits and addictive substances,use of cigarette and tobacco products,use of alcohol and other substance abuse are discussed.In the second part,a field search has been used in orderto determine the revised information.In this study,the survey research method has been used. From this research we tried to determine the attitudes to risky health behaviours and basic health-threatening habits of high school students.These habits are listed as smoking habits,alcohol addiction and narcotic addiction.ThE findings of the study Show that more than half of the students,%53.8 haven't been educated about harms of smokin;%39 of the students haven't attended any programs about the harms of alcoholic drinks,and %48.6 haven't been educated about the harms of narcotic substances. Study sample was applied in two schools in the same area.There was no significent difference in risky health behaviours between students.It is thought to obtain a different conclusion with extending the sample and performing it in different regions Keywords : Risky/ hazardous health behaviour, High school students