Kamu sektöründe ve özel sektörde toplam kalite yönetimi uygulamaları
Kamu sektöründe ve özel sektörde toplam kali̇te yöneti̇mi̇ uygulamalari
- Tez No: 384022
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Kalite, müşteri beklentilerinin amaca uygun olarak karşılanmasıdır. Bir ürün ve hizmetin gereksinimlere uygunluğudur. Kalite kavramı soyuttur. Kişiden kişiye, düşünceden düşünceye değişen bir olgudur. Toplam Kalite Yönetimi, gelişme anlayışı ile müşteri beklentilerini tam olarak karşılamayı hedefleyip, bunu gerçekleştirebilmek amacıyla önlemeye dayalı bir yaklaşım benimseyen ve insan unsurunu tüm faaliyetlerin merkezine yerleştiren bir yönetim biçimidir. Bu nedenle de, günümüz koşullarında işletmelere önemli bir rekabet avantajı sağlamaktadır. Özel sektör ve kamu sektöründe hızla artan rekabet bu sektörleri Toplam Kalite Yönetim felsefesini benimseyip uygulamaya yönlendirmiştir. Günümüzde bütün sektörlerde rekabet çok daha değer verilen bir anlayışla sürdürüldüğünden herkesin bir adım önüne geçebilmek için büyük bir önem taşımaktadır. Çalışmanın birinci başlığı olan 'Kalite, kalite güvencesi ve Toplam Kalite Yönetimi gelişimi' tüm sektörlerde önem verilen bir konu olmaya başladı. Bu sistemi benimsemeye ve uygulamaya başladılar. İkinci ve üçüncü bölümlerde özel sektör ve kamu sektöründe Toplam Kalite Yönetiminin nasıl uygulandığı, uygulamadaki farklılıklar ve yararları üzerinde duruldu. Anahtar Kelimeler : Kalite, Toplam Kalite Yönetimi
Özet (Çeviri)
Quality is meeting in accordance with the purpose of customer expectations. Is in compliance with the requirements of a product or service . Quality is an abstract concept . Person to person, it is a case of changing the thought of thinking. Total Quality Management, customer expectations fully meet the target and understanding of the development , adopting an approach based on prevention in order to achieve this and the human elements of a management style that places the center of all activities. Therefore , providing a significant competitive advantage to businesses in today's conditions . The private sector and increasing competition in this sector has led the public sector to adopt Total Quality Management philosophy into practice. Today, the competition is much valued in all sectors is a sustainable approach is of crucial importance in order to pass one step ahead of. The study is the first title of ' Quality, quality assurance and development of Total Quality Management ' is becoming a matter of importance given in all sectors. To adopt this system, and began to practice. The second and third part of the private sector and the public sector in how the implementation of Total Quality Management , focused on the differences and benefits of implementation. Keywords : Quality, Total Quality Management