Sağlık çalışanlarında örgüt kültürü - iş tatmini ilişkisi (Denizli ilinde bir kamu hastanesi örneği)
Organizational culture in health care workers in - job satisfaction relationship (Denizli in a public hospital, for example)
- Tez No: 384020
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ SAYGILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma ile sağlık kurumlarında çalışan personelin örgüt kültürü ile iş tatmini arasındaki ilişkiyi araştırmak ve buna yönelik çözüm önerileri geliştirmek amaçlanmıştır. Çalışma uygulaması Denizli ilinde bir kamu hastanesinde gerçekleştirilmiştir. İlgili çalışmada izin vermediği için kurum ismi belirtilmemiştir. Çalışma alanında 549 kişiden oluşan bir gruba anket yöntemi uygulanmıştır. Anket çalışması ebe, hemşire, sağlık memuru, sağlık teknikeri, pratisyen hekim, uzman hekim, ve diğer (biyolog, eczacı, psikolog, diyetisyen, fizyoterapist vb.) branşlarda çalışan gruba gönüllülük esasına göre uygulanmıştır. Anket üç bölümden oluşmuştur. Birinci bölüm tanıma soruları, ikinci bölüm örgüt kültürü araştırması, üçüncü bölüm ise iş tatmini ile ilgili sorulardan oluşmuştur. Anket sonucuna göre örgüt kültürü ölçeğinin güvenilirlik katsayısı 0,943, iş tatmini ölçeğinin güvenilirlik katsayısı ise 0,894 olarak bulunmuştur. Araştırma sonucunda personelin örgüt kültürü algıları ile iş tatminleri arasında pozitif yönde bir ilişki bulunmuştur. İçsel tatmini etkileyen en anlamlı örgüt kültürü faktörü algısının takım eğilimi; dışsal ve genel tatmini etkileyen en anlamlı örgüt kültürü algısının ise adalet eğilimi olduğu görülmüştür. Ayrıca eğitim düzeyi yükseldikçe örgüt kültürü ile iş tatmini olgusunun daha çok pekiştiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to search the relationship between summary organizational culture and job satisfaction and to find some solution. A public hospital is used in this research. A questionnaire is applied to 549 people who work in this area. A questionnaire is applied to willing midwife, nurses, health officer, health technician, doctors, professors and the other groups (biologist, pharmacist, dietitian, physiotherapist, and psychologist). A questionnaire becomes with three sections. In the first section there are meeting questions, second section is about organizational culture search and third is about job satisfaction questions. The reliability coefficient of organizational cultures scale is 0,943 and the reliability coefficient of job satisfaction is 0,894. The positive relationship is found between the organizational culture and job satisfaction of staff perceptions. It has been seen that most effective organizational perception is group work and the most effective of organizational culture is justice tendency for external and general satisfaction. Further the more educational level improves the more organizational culture and job satisfaction firm.