Sağlık çalışanlarında iş doyumu ve örgütsel bağlılık (Merkezefendi Devlet Hastanesi hemşireleri örneği)
Healt workers job satisfaction and organizational commitment (Merkezefendi̇ State Hospital example for nurses)
- Tez No: 384028
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Nursing, Health Care Management
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma kapsamında Manisa Merkezefendi Devlet Hastanesinde çalışan hemşirelerin çalıştıkları hastaneye olan bağlılık düzeylerini belirlemek için Meyer ve Allen (1990) tarafından geliştirilen Üç Boyutlu Örgütsel Bağlılık Ölçeği, mesleklerinden ne derece memnun olduğu, iş doyumlarını ölçmek Minnesota İş Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Çalışma kapsamında önce örgütsel bağlılık ve iş doyumu olguları tüm çalışanlar bağlamında yer alarak örgütsel bağlılık ve iş doyumu olguları kapsanmıştır. Uygulama aşamasında, kamu sektöründe çalışan hemşirelerin; yönetim tarzı, çalışma koşulları, gelişme ve yükselme olanakları, çalışma arkadaşları, fiziksel ortam, ücret ve personel olarak sıralanabilecek alt boyutları kapsamında örgütsel bağlılık düzeyleri araştırılmıştır. Örgütsel bağlılık; duygusal, devamlılık ve normatif bağlılık olmak üzere üç farklı boyutta ele alınarak, sağlık çalışanlarının örgütsel bağlılık düzeyleri belirlenmeye çalışılmıştır. Sağlık çalışanlarının bağlılık düzeylerinin demografik özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediği analiz edilmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgular kapsamında; hemşirelerin eğitim durumu, yaşa göre daha yüksek bir iş doyumuna ve örgütsel bağlılık düzeyine sahip olduklarını söylemek mümkündür. Anahtar Kelimeler : İş doyumu, Performans Örgütsel Bağlılık Duygusal Bağlılık, Devam Bağlılığı, Normatif Bağlılık
Özet (Çeviri)
In the scope of this study, Three Dimensional Organizational Commitment Scale developed by Meyer and Allen (1990) is used to determine the commitment level of nurses to Manisa Merkezefendi State Hospital where they are working and to what extent is satisfied from their profession, as the level of their job satisfaction is measured by using Minnesota Job Satisfaction Scale. Initially, organizational commitment and job satisfaction phenomena taking place in the context of all employees are covered in the scope of job satisfaction and organizational commitment cases. During the implementation phase, organizational commitment levels within the context of the sub-dimensions such as management style, working conditions, development and promotion opportunities and colleagues of nurses working in the public sector, physical environment, wages and staff were investigated. The organizational commitment level of health care workers was tried to be determined by addressing the three different dimension of organizational commitment which are affective commitment, continuance commitment and normative commitment. In addition, the commitment level of health care workers has been analyzed whether it varies based on their demographic characteristics or not. In the scope of the findings obtained from the study; it is possible to say that as the education level and age of nurses become higher, their job satisfaction and organizational commitment level also increase. Key Words : Job Satisfaction, Organizational Commitment Performance Emotional Commitment, Continued Commitment, Normative Commitment