Kahramanmaraş Ticaret Meslek Lisesi ve Kahramanmaraş Kadriye Çalık Anadolu Lisesi öğrencilerinde riskli sağlık davranışları
Kahramanmaraş Trade Vocational High School and Kahramanmaraş Kadri̇ye Çalık anatolian High School students ri̇sky health behavi̇or
- Tez No: 384027
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sağlık Eğitimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Education and Training, Health Education, Health Care Management
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Ergenlik dönemi, sağlık davranışlarının en riskli olduğu dönemdir. Bu yaştakileri yetişkinlerden ayıran en önemli özellik, riskli davranışlara yönelmeleridir. Çocukluktan olgunluğa geçiş birçok tehlikeleri içerir, bazı sağlık sorunları, sağlıkla ilgili durumlar ve davranışlar diğer yaş gruplarına göre daha yaygındır ve bu davranışlar ergenin gelecekteki sağlık durumu üzerinde de etkili olabilir. Bu sebeple lise öğrencilerinin olumsuz risk alma davranışlarının sebepleri ve getirdiği sonuçları tespit edip, gerekli önlemleri almak için bu araştırma konusu olarak seçilmiştir. Kahramanmaraş il merkezinde lise eğitimi alan öğrencilerde ergenlik döneminde riskli sağlık davranışlarını etkileyen faktörleri değerlendirmek amacıyla önce kaynak taraması yapılmıştır. Kahramanmaraş Ticaret Meslek Lisesi ve Kadriye Çalık Anadolu Lisesi 11. Sınıf öğrencilerine araştırma konusu ile ilgili 407 öğrenciye anket çalışması uygulanmıştır. Anket verileri SPSS programında analiz edilmiş ve devam edilen okula göre sergilenen riskli sağlık davranışlarında farklılık olduğu tespit edilmiştir. Anadolu Lisesi öğrencilerine göre Meslek Lisesi öğrencilerinde sigara ve alkol kullanımı, şiddet eğilimi, sağlıksız beslenme, fiziksel aktivite azlığı oranı yüksek oranda bulunmuştur. Meslek Lisesi öğrencilerine göre Anadolu Lisesi öğrencilerinde uyuşturucu madde kullanımı oranı daha yüksek olduğu bulunmuştur. Anahtar Kelimeler :Ergenlik Dönemi, Riskli Sağlık Davranışları, Lise Öğrencileri
Özet (Çeviri)
Adolescence period is the riskiest period of health behaviors. The most important feature that distinguishes this year olds to adults is that they turn to risky behaviors. Transition from childhood to maturity involves many hazards, some health problems, some conditions and behaviors about health are more likely than other age groups and those behaviors may be an effect on future health status of adolescents. Therefore, to detect the reasons for high school students and the negative consequences of risk – taking behavior has been chosen as the research subjects to take the necessary precautions. To evaluate the factors that affect risky health behaviors of the high school students in Kahramanmaraş province, firstly literature review has been made. 407 students from the 11th grade in Kahramanmaraş Trade Vocational High School and Kahramanmaraş Kadriye Çalık Anatolian High School were administered a survey about the research topic. The results has been analyzed in SPSS program and it is found that there are differences in risky health behaviors from school to school. Vocational high school students than the anatolian high school students , the proportion of smoking and alcohol use, fierceness tendency, unhealty nutrition, lack of phisical activity has been found a higher rate of. The anatolian high school students than vocational high school students, rate of use of narcotic more much has been reached the concluded. Keywords : Adolescence Period, Risky Health Behavior, High School Students