İnsan kaynakları profesyonellerinin yetkinlikleri ve üniversite öğrencilerinin algıları üzerine bir araştırma
Competencies of human resources professionals and a research concerning perceptions of university students
- Tez No: 384033
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEN AKATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez çalışmasının amacı üniversite öğrencilerinin insan kaynakları profesyonellerinden beklenen yetkinlikleri ne ölçüde taşıdığını saptamak ve bu yetkinlikler ile öğrencilerin çeşitli demografik özellikleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde insan kaynakları yönetimine ilişkin kavramlara yer verilmiştir. İnsan kaynakları yönetimi açıklanmış, örgütlerde insan kaynakları yönetiminin fonksiyonları ele alınmış ve açıklanmıştır. İkinci bölümde yetkinlik kavramı incelenmiştir. Yetkinlik ve yetkinlik modelleri açıklanmış, insan kaynakları profesyonellerinin taşıması gereken yetkinlikler incelenmiştir. Ayrıca insan kaynakları profesyonellerinin yetkinliklerine ilişkin yapılmış yerli ve yabancı araştırmalar hakkında bilgi verilmiş, araştırmanın ölçeğinde kullanılan yetkinlik boyutlarının kuramsal çerçevesi sunulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünde araştırmanın amacı, önemi ve kısıtları belirtilmiş, veri toplama aracı, veri toplama süreci, ankette kullanılan ölçekler hakkında bilgi ve istatistiksel analiz ve bulgular sunulmuştur. Üniversite öğrencilerinin insan kaynakları yetkinliklerini ölçmek amacıyla 301 öğrenciye uygulanmış anket ile toplanan veriler analiz edilmiştir. Son bölümde ise araştırmada elde edilen genel sonuçlar sunulmuş ve tartışılmıştır. Ayrıca eğitimciler ve gelecekte yapılacak araştırmalara ilişkin önerilere yer verilmiştir. Araştırmada insan kaynakları yetkinliklerinin sekiz boyutu olduğu görülmüş, yetkinlikler ile demografik özellikler arasında bir ilişkiye rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to measure university students' competencies expected of human resource professionals and examine the relationship between these competencies and demographics. Study consists of four main chapters. In the first chapter concepts about human resources management are examined. Human resources management and the functions of human resource management in organizations is explained. In the second chapter the concept of competency is elaborated. Competency and competency models are explained, competencies required of human resource professionals are examined. Also information about human resource competency studies is given and the theoritical background of dimensions which are used in the scale of the research is presented. The third chapter of the study covers the aim, significance and the limitations of the study; presents the data collection instrument and process, statistical analysis and findings and information about the survey. The data collected from 301 students via structured questionnaire is analyzed. In the last chapter results of the research are presented and discussed. Also recommendations for future research and for educators are given. In the research eight dimensions of human resource competency is observed and no relation between competencies and demographics is found.