2008 küresel krizinin dünya ve Türkiye ekonomisinde makroekonomik göstergelere etkileri
The effects of 2008 global economic crisis on the macroeconomic indicators of the world and the Turkish economy
  1. Tez No: 384049
  2. Yazar: ÜMİT DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFER ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
ABD'deki ekonomik kriz, eşik-altı konut kredilerinde ABD'li yatırımcıların güven kaybına bağlı olarak, 2008 yılında kredi krizinden kaynaklanmıştır. Küresel ekonomik kriz, dünya ekonomisi üzerinde önemli ölçüde olumsuz etkilere yol açmıştır. Küresel ekonomik kriz, küresel ekonomik büyümenin ve küresel ticaret hacminin azalmasına, küresel işsizlik oranının ve ülkelerin borç oranlarının artmasına yol açmıştır. Küresel ekonomik kriz, Türkiye ekonomisinde, yatırımcı ve tüketici beklentilerini, kredi koşullarını olumsuz etkilemiştir. Buna bağlı olarak, ihracatı, sanayi üretimini ve ekonomik büyümenin azalmasına, devamında ise, işsizlik oranın ve hanehalkı borçlarının artmasına yol açmıştır. Türkiye ekonomisinin temel zayıf yönleri olan dış finansman ve ithalatta bağımlılıklar, Türkiye ekonomisinde kırılganlıklara yol açmaktadır. Türkiye ekonomisi kırılganlıklarını aştıkça, iç ve dış şokların karşısında daha güçlü olacaktır.
Özet (Çeviri)
The economic crisis in the United States resulted from credit crunch by the 2008 because of a loss of confidence by US investors in the value of sub-prime mortgages. The global economic crisis had important negative effects on the world economy. The global economic crisis lead to decreasing of the global economic growth and global trade volume, increasing of global unemployment rates and debt rates of the countries. Global economic crisis affected negatively Turkish economy by affecting investor and consumer expectations negatively, credit conditions leading to decreasing export and industrial production and economic growth, leading to increasing unemployment rates and debt rates of the households. Main deficiencies of the Turkish economy which are the dependencies in terms of external financing and import causes of the vulnerabilities in the Turkish economy. As long as Turkish economy overcomes fragilities, she will be stronger for the internal and external shocks.