Küresel krizin Türkiye ekonomisine makro ekonomik etkileri
Macro economic effects of the global crisis on the Turkish economy
  1. Tez No: 699950
  2. Yazar: AZİZ ERHAN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Finansal serbestleşme, teknolojik imkanlar gibi unsurlar, uluslararası sermayeye hız ve akıcılık kazandırırlar. Üçüncü nesil kriz modellerinde incelenen para ve banka alanındaki krizler, ikiz krizler olarak ortaya çıkmakta, bulaşma ve yayılma etkisi göstererek derinleşmektedir. 2007 yılında ABD'de başlayan ve tüm Dünya'ya yayılan mortgage krizi, başlangıçta bankacılık ve finans krizi şeklinde iken, 2008 yılında küresel finans krizi halini almıştır. ABD ve AB'ni etkileyen kriz, Avrupa Birliği'nde finansal kriz, borç krizi, Euro krizi olarak devam etmiştir. Türkiye ekonomisinde reel sektör üzerine olumsuz etkisini hissettirmiştir. Türkiye'nin ekonomik krizden finansal sektörde az etkilenerek çıkmasının nedeni, krize hazırlıklı olarak yakalanmış olmasıdır. 2001 krizinden sonra bankacılık ve finans alanında yapılan düzenlemeler neticesinde finansal piyasalarının dış şoklara karşı dayanıklılığı artmış ve finansal kırılganlığı azalmıştır. Ancak Türkiye ekonomisi, reel sektörde ki enflasyon, işsizlik, büyüme, cari açık, bütçe açığı gibi makroekonomik göstergelere bakıldığında 2008 ekonomik krizinden olumsuz etkilenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Bankacılık Krizi, Finansal Kriz, İkiz Kriz, Kriz, Para Krizi, Türkiye'nin Krizi.
Özet (Çeviri)
Elements such as financial liberalization and technological opportunities bring speed and fluency to international capital. Crises in the field of money and banking, which are examined in the third generation crisis models, emerge as twin crises and deepen by showing contagion and spreading effect effects. The Mortgage Crisis, which started in the USA in 2007 and spread all over the world, was initially a banking and financial crisis, but turned into a global financial crisis in 2008. This crisis, which affected the USA and the EU, continued as a financial crisis, debt crisis and Euro crisis in the European Union. It had a negative impact on the real sector in the Turkish economy. The reason why Turkey came out of this crisis with little effect is that it was caught prepared to the crisis. As a result of the regulations made in the field of banking and finance after the 2001 crisis, the resilience of financial markets against external shocks increased and their financial fragility decreased. However, when macroeconomic indicators such as inflation in the real sector, unemployment, growth, current account deficit and budget deficit are taken into account, the Turkish economy was adversely affected by the 2008 economic crisis. KEYWORDS: Banking Crisis, Financial Crisis, Twin Crisis, Crisis, Money Crisis, Turkey's Crisis,