Antalya ili Serik ilçesi atmosferik polenlerin araştırılması
The Research of atmosferic pollens in Serik area, Antalya
- Tez No: 3841
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL PEHLİVAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ANTALYA İLİ SERİK İLÇESİ ATMOSFERİK POLENLERİNİN ARAŞTIRILMASI (Doktora Tezi) Ali İNCE GAZİ ÜNİVERSİTESİ ^EN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1988 ÖZ Bu araştırma Antalya ili Serik ilçesinde yapılan aeropalinolojjik bir çalışma olup polenlerin neden olduğu hastalıkların teşhis ve tedavisinde, hekimlere yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Araştırmada Gravimetrik yöntemle, Durham aracı kullanılmıştır. Serik atmosferinde, ağaç ve ağaçsılara ait 9, otsu Monocotyledoneae*ya ait 4, otsu Dicotyledoneae'ya ait 9 taksonun poleni görülmüştür. Bu taksonlardan Pinus en çok Poaceae ve Cupressaceae çokj Morus, Quercus, Chenopodiaceae^Amaranthaceae 01 ea europaea az} Typha angustifolia, Xanthium, Mercurial is, Plantago ve Urtica polenleri de çok az görülmüştür. Polen sayısının günlük miktarları meteorolojik faktörlerle ilgili olarak değişim göstermiştir. Sıcaklık, rüzgar hızı, güneşlenme müddeti ve yüksek sıcaklıktaki nisbi nem oranı artışları polen miktarı artışına pozitif | düşük sıcaklıktaki nisbi nem yağış artışları ise negatif etki yaptığı görülmüştür. II
Özet (Çeviri)
THE R3S3ARCK OP/TMOSKERİC POLLENS ÎN SERİK AREA, ANTALYA (Ph.D. Thesis) Ali İNCE GAZİ UNIVERSITY ¦ INSTITUTE OF SCIENSE AND TECHNOLOGY February 1988 ABSTRACT This research is about airborne pollens of Serik in Antalya and we aimed to help to physicians on treatment.and diagnosis of airborne pollen which cause to disseases. We investigated gravimetrically the airborne pollens "by using the Durham sampler. In Serik atmosphere, it has been observed 9 different tree pollens, 4 different herb pollens which are belonging to Monocotyledoneae, 9 different herb pollens which are belonging to Dicotyledoneae. The mean pollen counts showed that Pinus pollens- are the highest; Cupressaceae and Poaceae pollens are high; the pollens of Morus, Quercus, Plea europaea_, Chenopodiaceae~Amaranthaceae are low; the pollens of Typha angustifolia, Xanthium, Mercurialis, Plant ago, grtica are the lowest. It was appeared the daily variations of pollen counts are related to the meteorological factors. Temperature, wind speed, sunshine and high relative humiditiy in high temperature are favorable for high pollen catch. However, heavy rainfall and high relative humidity in low temperature have negative effect on pollen concentration. Ill