Okul öncesi eğitim alan 60-72 aylık çocuklarda 'okula hazırlık eğitimi'nin ilkokula hazırbulunuşluk düzeylerine etkisinin incelenmesi
The effect of 'school readiness training' on the readiness degree of sixty–seventy two month preschoolers for primary grades
- Tez No: 384140
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLAY DEREOBALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu araştırma, 60-72 ay arası çocuklara uygulanan“Okula Hazırlık Eğitim Programı”nın; çocukların okula hazırbulunuşluk düzeylerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, ön test, son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2013-2014 eğitim öğretim yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Anaokuluna devam eden çocuklar oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini yansız atama yoluyla belirlenen 44 çocuk oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak,“Kişisel Bilgi Formu”,“Metropolitan Olgunluk Testi”ve“Frostig Görsel Algı Testi”kullanılmıştır. Deney grubuna uygulanan“Okula Hazırlık Eğitim Programı”, sekiz hafta süre ile haftada üç gün, günde otuz - kırk dakikalık etkinlikler şeklinde uygulanmıştır. Program uygulanırken, kontrol grubuna ise herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Deneysel işlemin etkili olup olmadığını belirlemek için Kişisel Bilgi formundan alınan bilgiler üzerinde frekans ve yüzde hesaplamaları yapılırken; ortalama karşılaştırmaları için, ilişkili örneklemler t Testi, ilişkisiz örneklemler t Testi, ve Mann Whitney –U testi, kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to investigate the effect of readiness level through“Preparation Education Program for School”implemented on the children between 60 – 72 months In the study, pretest – posttest quasi experimental design with control group was used. The population of the study consists of the children studying at Ege University Medicine Faculty Kindergarten in the education year of 2013 -2014. The sample of the study consists of 44 children assigned through random sampling.“Personal Information Form”,“Metropolitan Readiness Test”and“Frostig Visual Perception Test”were used as data collection tools.“Preparation Education Program for School”implemented on the experimental group was applied as activities which lasted for 30 – 40 minutes per day, three days per week in eight weeks. During the implementation stage no program was applied to the control group. In order to determine whether the experimental process is effective or not, frequency and percentage calculation was made on the datum taken from Personal Information Form, while for mean comparison paired sample t test, independent sample t test and Mann Whitney U test were used.