İsmet İnönü'nün eğitim felsefesi (Konuşmaları ve yazdıkları ışığında nitel bir analiz)
Educational philosophy of İsmet İnonü(An qualitative analyse of his speeces and writings)
- Tez No: 384139
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL TOPRAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Siyasal Bilimler, Education and Training, Political Science
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Teftişi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Araştırmanın amacı, İsmet İnönü'nün konuşmaları ve yazdığı eserleri ışığında somutlaşan eğitim felsefesini ortaya koymaktır. Böyle bir çaba, Türkiye eğitim sisteminin her bir parçasında görev yapan uygulamacılara da ''bir felsefesi olmak'' bakımından olumlu yansıyabilir. Bu araştırma, İsmet İnönü'nün eğitim felsefesinin anlaşılması (konuşmaları ve yazdıkları ışığında) suretiyle, Türkiye'nin eğitim felsefesinin süreç olarak anlaşılmasına, şekillenmesine ve bilimselleşmesine de katkı sağlayabilir. Bu çalışmada nitel araştırma desenlerinden“kuram oluşturma”yaklaşımı kullanılmıştır. Araştırmada kuram oluşturma yaklaşımına uygun olarak, bir eğitim felsefesinin taşıması gereken olmazsa olmaz boyutlar (parçalar) bağlamında İsmet İnönü'nün konuşmalarını ve yazdıklarını içeren kaynaklar taranmış, elde edilen verilerden yola çıkılarak İnönü'nün eğitim felsefesinin ne olabileceğine yönelik bir yapı (sistem-model-kuram-görüş) oluşturulmuştur. Buna göre çalışmanın ürünü olarak meydana gelen eğitim felsefesi (sistem-yapı-kuram gibi), İsmet İnönü'nün konuşmalarını ve yazdıklarını içeren kaynaklardan toplanan verilere göre şekillenmiştir. Araştırmanın evrenini, ''İsmet İnönü'nün konuşmaları ve yazdığı eserleri ışığında somutlaşan eğitim felsefesi nedir?'' probleminin tümüne ya da herhangi bir boyutuna cevap olabilecek, İnönü'nün konuşmalarından ve yazdıklarından oluşan dokümanlar (kitap vb.); örneklemi ise kuram oluşturma stratejisi ile yapılan araştırmalarda kullanılan“kuramsal örnekleme”yaklaşımına dayalı olarak oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında“belgesel tarama”tekniği kullanılmıştır. Araştırmadaki veriler; Toprakçı, Buldur, Bozpolat, Dağdeviren ve Eren (2013) tarafından yürütülen“Türkiye'nin Ulusal Eğitim ve Yükseköğretim Felsefesi”adlı bir çalışmada kullanmak üzere hazırlanan, özet ve ayrıntılı eğitim felsefesi akımları tablolarının da kullanılmasıyla oluşturulan“Eğitim Felsefesi Saptama Araçları”adı verilen biri özet diğerleri ayrıntılı saptama araçları olmak kaydıyla 7 araç yoluyla toplanmıştır.“Eğitim Felsefesi Saptama Araçları”ölçütünde İsmet İnönü'nün eserleri incelenmiştir. Bunun için öncelikle bir eğitim felsefesinde olması gereken özellikleri belirleyen altı temel soruya (“Niçin öğretelim?”,“Ne öğretelim?”,“Nasıl öğretelim?”,“Nerede öğretelim?”,“Ne kadar öğretelim?”,“Kime-kiminle öğretelim?”) cevap niteliği taşıyabilecek ifadeler söz konusu eserlerde aranmıştır. Sonra bulunan cevaplar söz konusu sorular altında kümelenmiştir. Öncelikle, her bir soru altında bulunan ifadelerde sıklıkla geçen kelimeler bulunmuştur. Sonra, probleme yanıt vermek için, felsefi sorular altında kümelenen ifadeler, eğitim felsefesi akımları ışığında, gözden geçirilmiş ve hangi akıma ait iseler akımın içine yerleştirilmişlerdir. Böylelikle her bir eğitim felsefesi sorusu bağlamında İsmet İnönü'nün eğitime ilişkin görüşünün hangi eğitim felsefesi içinde olduğu ortaya çıkarılmıştır. Daha sonra, her bir soruya cevap olan tespitler her akım için ayrı ayrı toplanarak o akımın altı sorusu (eğitim felsefesi boyutu) altında sayısallaştırılmış böylece o akımın hangi sorusuna kaç ifade verildiği belgelenmiştir. En son olarak ise her bir akımın bütün sorularına verilen cevaplar toplanarak İsmet İnönü'nün ağırlıklı eğitim felsefesi (akımı) bulunmuştur. Araştırmada 'geçerlik ve güvenirliği' sağlamak için; veriler nesnel bir yaklaşımla toplanıp işlenmiş ve danışman tarafından ''teyit edilmiştir'', bu yol ile ''inandırıcılık'' sağlanmıştır. Araştırmanın her safhasında danışman, bulgu ve sonuçları sürekli olarak birbirleri ile karşılaştırıp, yorumlayarak ''derinlik odaklı veri toplama mekanizmasını'' kullanmıştır. Ayrıca çalışmada kullanılacak İnönü'nün konuşmalarının ve yazdığı eserlerin tespit edilmesi için İsmet İnönü hakkında çalışmalar yapan Şerafettin Turan ve Mustafa Gazalcı'dan da görüş alınmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar şunlardır: • İsmet İnönü'nün konuşmalarında ve yazdığı eserlerde, eğitim felsefesini ortaya çıkaran sorulara cevap olan ifadelerde sıkça geçen kelimeler; ''vatandaş'' ve ''millet'' tir. • İsmet İnönü'nün eğitim felsefesini ortaya çıkaran soruların her birine ayrı ayrı olmak üzere (konuşmalarından ve yazdığı eserlerden alınan ifadelere göre) verilen cevaplar ışığında somutlaşan eğitim felsefesi şöyledir: 1. İnönü'nün eğitimin amaçları (Niçin Eğitelim?) bağlamında ön plana çıkan eğitim felsefesi“Esasicilik”tir. 2. İnönü'nün, eğitimin içeriği (Ne öğretelim?) bağlamında, ön plana çıkan eğitim felsefesi,“Esasicilik”tir. 3. İnönü'nün, eğitimin yöntemi (Nasıl öğretelim?) bağlamında, ön plana çıkan eğitim felsefesi“Esasicilik”tir. 4. Eğitimin yeri (Nerede öğretelim?) bağlamında ön plana çıkan eğitim felsefesi“Esasicilik”tir. 5. Eğitimin miktar ve zamanı (Ne kadar/zaman öğretelim?) bağlamında ön plana çıkan eğitim felsefesi“Esasicilik”tir. 6. Eğitimin kimlere kimlerle (Kime/kiminle öğretelim?) bağlamında ön plana çıkan eğitim felsefesi“Esasicilik”tir. • Bu araştırmanın sonuçlarına bakıldığında, İsmet İnönü'nün eğitim felsefesinin“Esasicilik”olduğu ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to find the educational philosophy of İsmet İnönü through his speachs and writings. Such an effort can make a positive reflect to the other practitioners who are a part of the educational system of Turkey for building an educational philoshophy and can make it understandable in a scientific way in tearms of the process. In this study, theoretical sampling method of the qualitative analyze was used. In the process of theorizing, İsmet Inönü's speaches and writings were checked in the perspective of the dimensions of an educational philosophy. After finding the documents, it was built a system (system-form-theory-opinion) which contains Ismet Inönü's speaches and writings. The research universe was built by the documents which can find an answer to the problem of ''What is the educational philosophy of Ismet Inönü by the documents of his speaches and writings?''; the sampling was built by the theoretical sampling model. The documentary screening was used in getting the documents. The datas in research were taken by the 7 facilities which contain the main detection tools and a sumary of ''The Tools of Detecting Educational Philoshophy'' tables. Ismet Inönü's educational philoshopy was searched by the way of ''The Tools of Detecting Educational Philosophy''. First, the six problems (''Why we teach?'' , ''What we teach?'', ''How we teach?'', ''Where we teach?'', ''When and how much we teach?'', ''To whom and with whom we teach?'') were checked in the document. After finding the answers, they were put under the questions. First, the frequent words were found under a unique question. Then, for answering the question, the expressions which were put under the philosophical questions checked in the light of educational philosophies and were put under the philosophy which they belong. By that, it was put forward in the light of the educational philosophic questions for finding what Ismet İnönü's educational thinking perspective was. After that, for every single educational philosophy, the answers to the questions were analyzed, digitized and found how much answers were given. By collecting, İsmet İnönü's weighted educational philosophy was found. For building validity and reliability, the datas collected by an objective manner and condirmed by the consultant, credibility was constructed by that. In every step of the research, the consultant confronted the results with each others and interpreted by using the collecting data mechanism of depth of focus. Also, it was asked the opinions of the field's masters of the tophics. The results of searching are: • In the documents of Ismet Inönü's speaches and writings, in the perspective of the educational philosophy, mostly used vocabularies are ''fellow citizen'' and ''nation''. • The embodied educational philosophy by the answers to the questions that were given which express the view of educational philosophy of İsmet İnönü are: 1. İnönü's educational philosophy about the reason of the education (Why we teach?) is '' Essentialism''. 2. İnönü's educational philosophy about the content of the education (What we teach?) is '' Essentialism'' 3. İnönü's educational philosophy about the way of the education (How we teach?) is ''Essentialism''. 4. İnönü's educational philosophy about the place of the education (Where we teach?) is '' Essentialism''. 5. İnönü's educational philosophy about the timing and amound of the education (When and how much we teach?) is '' Essentialism''. 6. İnönü's educational philosophy about the people related with the education (With whom and to whom we teach?) is '' Essentialism''. • When the results of the searching is checked, it can be seen that İsmet İnönü's educational philosophy is ''Essentialism''.