Prematüre doğan 60-72 aylık çocukların okula hazır bulunuşluklarının incelenmesi
An investigation on school readiness in prematurely born children aged 60-72 months
  1. Tez No: 554444
  2. Yazar: BAĞDAGÜL SARIDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEN BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sağlık Eğitimi, Education and Training, Health Education
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Prematüre Doğan 60-72 Aylık Çocukların Okula Hazır Bulunuşluklarının İncelenmesi Okula başlamak insan yaşamındaki en önemli dönüm noktalarından biri olarak kabul edilmektedir. Prematüre doğan çocukların bebeklik ve erken çocukluk döneminde karşılaştıkları gelişimsel problem ve zorlukların, okula hazırlık sürecinde etkili olduğu kabul edilmektedir. Bu çalışmada; prematüre doğan çocukların okula hazır bulunuşluk düzeylerinin ve etkili olan etmenlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma, nicel desende betimsel bir araştırma olarak planlanmıştır. Araştırmaya; Ankara il merkezinde bir devlet hastanesinde doğumu gerçekleşmiş, prematüre doğan (≤36 hafta), 60-72 ay arasında olan ve herhangi tanısı olmayan 150 çocuk dahil edilmiştir. Çalışmada çocuklar ve aileleriyle ilgili demografik bilgileri elde edebilmek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan Bilgi Formu, çocukların ilkokula hazır bulunuşluk düzeylerini belirlemek amacı Polat (2003) tarafından, Türk çocukları için geliştirilmiş ve geçerlik–güvenirlik ve norm çalışmaları yapılmış olan Marmara İlköğretime Hazır Oluş Ölçeği'ni oluşturan Uygulama Formu ve Gelişim Formu kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizlerinde SPSS 17.0 paket programı ile Mann-Whitney U Testi ve Kruskal Wallis Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
An Investigation on School Readiness in Prematurely Born Children aged 60-72 Months Starting school is considered as one of the most critical landmarks in human life. Developmental problems and challenges experienced by prematurely born children in infancy and early childhood is regarded to impact school readiness. This descriptive quantitative study aimed to investigate the level of school readiness in prematurely born children, as well as, the factors that act on school readiness. 150 children aged 60-72 months who were born prematurely (≤36 weeks) in a state hospital in Ankara and were not diagnosed with any disability were included in the study. The study employed the demographics form developed by the researcher to gather demographic information on the children and their families, and the Administration Form and the Development Form of the Marmara Primary Education Readiness Scale (MPRS) to assess the level of primary school readiness of the children. The MPRS was developed by Polat (2003) who also conducted the validity-reliability and the norm studies.