Parasetamol intoksikasyonunda renal ve karaciğer hasarını önlemede amifostinin rolü
Role of amiphostine in prevention of hepatic and renal injuries due to paracetamol intoxication
  1. Tez No: 384171
  2. Yazar: FATİH TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜCAHİT AVCİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, İlk ve Acil Yardım, Gastroenterology, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Parasetamol tüm dünyada pediatrik ve erişkin grupta yaygın bir şekilde kullanılan ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ajandır. Kullanım yaygınlığı ile paralel toksik dozda kullanımı da yaygın olup, toksikasyonlarında karaciğer ve böbrek hasarına sebep olabilen morbidite ve mortalite sebebidir. Biz bu çalışmada parasetamol intoksikasyonlarında tedavide etkinliği ispatlanmış ve tüm dünyada kabul gören tedavi algoritması olan N-Asetilsistein ile Kemoterapik ilaçların ve radyoterapinin yan etkilerini azalttığı bilinen ve parasetamol intoksikasyonlarında hali hazırda antidot olarak kullanımı olmayan Amifostin'i deneysel olarak parasetamol intoksikasyonu modeli oluşturarak kıyaslamak istedik. Çalışmamızdan elde ettiğimiz sonuçlara göre parasetamol intoksikasyonunda amifostin ve N-Asetilsistein'in kombine tedavisinin standart tedavi olan N-Asetilsistein'e üstün olduğu görülmüştür. Çalışmamızı destekleyecek gerekli klinik çalışmalar yapıldığı takdirde gelecekte Amifostin ve N-Asetilsistein kombinasyonunun parasetamol intoksikasyonunda daha etkin bir tedavi modeli olarak kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Paracetamol is an analgesic and antipyretic agent which is commonly used all over the world in both pediatric and adult age groups. Parallel to its prevalence of usage, toxic ingestions are not rare, and this can be a cause of morbidity and mortality due to hepatic and renal injury. In our study, we wanted to create an experimental paracetamol intoxication and compare N- acetyl cysteine which has a proven effectivity in treatment of paracetamol intoxications and used worldwide as standard treatment algorhytm, and an agent which is not used currently as an antidote for paracetamol intoxications, Amiphostine known for reducing the side effects of chemotherapeutic agents as well as radiotherapy According to data obtained in our study, combination therapy of Amiphostine and N- acetyl cysteine is proven superior to standard N-acetyl cysteine. In our opinion, combination therapy of Amiphostine and N-acetyl cysteine can be used as more effective therapy model in paracetamol intoxications in the future, although further studies needed.