İntrakranial ana arteriyel yapıların stenooklüzif patolojilerinde ekstrakranial segment karotis-vertebral arter renkli doppler ultrasonografi bulguları
- Tez No: 384190
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK TAMSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bilgisayarlı tomografi (BTA) veya manyetik rezonans (MRA) anjiografi inceleme ile intrakraniyal ana arteriyel yapılarda % 50'nin üstünde anlamlı darlık ya da oklüzyon saptanan olgularda karotis ve vertebral arterlerin patent olan ekstrakraniyal segmentlerindeki dolaylı renkli Doppler ultrasonografi (RDUS) bulguları araştırmak. Gereç ve Yöntem: Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı Ultrasonografi ünitesinde Ocak 2010 – Eylül 2013 tarih aralığında arşivli hasta kayıtlarında araştırmanın dahil edilme ve dışlama kriterlerine uyan , Manyetik Rezonans Anjiografi (MRA) ve / veya Bilgisayarlı Tomografi Anjiografi (BTA) karotis interna ve vertebral arter intrakranial segmentlerinde stenooklüzif patolojileri olan ( 7 tanesi karotis interna stenooklüzif patolojisi , 27 tanesi vertebral arter stenooklüzif patolojisi ) toplamda 34 hasta , sağlıklı olgu grubu ise karotis interna, vertebral arter sistemlerinde herhangi bir stenooklüzif patoloji tespit edilmemiş 40 iki taraflı yani toplamda 80 vertebral arter (VA) , 80 internal karotis arter (İKA) olacak şekilde incelenmiştir. Renkli Doppler USG incelemede (RDUS); internal karotis arter (İKA), vertebral arterlerde (VA) çap, PSH, EDH, Rİ değerleri parametre olarak kullanılmıştır. Bulgular arasında ki ilişki SPSS for Windows 11.5 paket programında yapıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan 34 intrakraniyal VA stenooklüzif patolojisi, VA hipoplazisi veya intrakraniyal İKA stenooklüzif patolojili olgunun (24 erkek, 10 kadın) yaş ortalaması 64.10±15.7'dir. Proksimalde anlamlı darlığı mevcut olmayan intrakranial İKA'da stenooklüzif patolojisi olan 7 İKA stenooklüzif patolojili olgunun 3 tanesi aterosklerotik hastalık, 2 tanesi travmatik diseksiyona, 1 tanesi vaskülit, 1 tanesi emboli kaynaklı idi.
Özet (Çeviri)
Aim/ Purpose: To assess the indirect findings of the extracranial segments of carotid and vertebral arteries by color doppler ultrasonographic examination in patients who have a significant stenosis greater than 50 percent or occlusion in the intracranial major arteries, detected by computed tomography angiography or magnetic resonance angiography. Materials and Methods: Instutional Noninvasive Vascular Laboratory database of Ege University Faculty of Medicine, department of Radiodiagnostic was queried for sequential color doppler ultrasonography studies performed between January 2010, and September 2013. Those studies that had correlative neuroimaging with computed tomography angiography and magnetic resonance angiography were included in the analysis. 34 cases with the intracranial stenoocclusive pathology of internal carotid arteries and vertebral arteries (7 cases with internal carotid artery pathologies, and 27 cases with vertebral artery pathologies), and 40 cases with any stenoocclusive pathology of internal carotid arteries and vertebral arteries (80 internal carotid and vertebral arteries). We studied the parameters of diameter, peak-systolic velociy (PSV), end-diastolic velocity (EDV), and resistive indices (RI) in internal carotid arteries and vertebral arteries via color doppler ultrasonography (CDU). All statics were performed by using SPSS for Windows version 11.5. Results: There were noted 34 cases with intracranial stenoocclusive pathology of the intracranial vertebral arteries, hypoplasia of the vertebral arteries or the intracranial stenoocclusive pathology of the internal carotid arteries. The mean age of the patients was 64.1 years (64.1 ± 15.7 years), and 70.5% were male (24 male and 10 female). There were 7 cases with a stenoocclusive pathology of intracranial internal carotid arteries (without any significant stenosis at the proximal segment). Among these cases; 3 cases had a atherosclerotic disease, 2 cases had a traumatic dissection, 1 case had a vasculitis, and 1 case had an embolism.