3 tesla MRG'de faz kontrast tekniği ile serebral akuaduktusun normal BOS akım dinamiklerinin magnet spesifik belirlenmesi
Determination normal CSF flow dynamics within the cerebral aqueduct with 3 tesla phase-contrast cine MRI
- Tez No: 384189
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KİTİŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu çalışmada, 3 Tesla FKS MRG ile normal populasyonda, serebral akuaduktus düzeyinde BOS akım dinamiklerinin magnet spesifik (Siemens Magnetom Verio) olarak belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya çeşitli şikayetlerle (baş ağrısı, baş dönmesi gibi) kraniyal MRG tetkiki yapılan, ancak nöroradyolojik olarak normal değerlendirilen yaşları 22-67 (ortalama 41,7) arasında değişen 21 olgu (11 kadın, 10 erkek) dahil edilmiştir. MRG incelemeleri 3Tesla magnet ile (Siemens, Magnetom Verio, Erlangen, Almanya) gerçekleştirilmiştir. BOS akım ölçümleri Leonardo iş istasyonu ile akuaduktus düzeyinden el ile ROI çizilerek yapılmıştır. Bulgular: Olgularda akım-zaman grafiği incelendiğinde akım paterninin bifazik ve sinüzoidal olduğu ve BOS akımının sistolde kranyo-kaudal, diyastolde ise kaudo-kranyal yönde olduğu saptandı. Elde edilen pik hız (Vpik) 7,75±2,67cm/sn (3,72-13,02cm/sn), ortalama hız (Vm) 0,48±0,26cm/sn (0.11–1,31 cm/sn), ortalama akım (Flowm) 1,03±0,5 ml/dk (0,18-1,92 ml/dk) gibi BOS akım parametrelerin ortalama değerleri hesaplandı. Ayrıca BOS akım parametrelerinin yaş ile ilişkisinin olmadığı istatiksel olarak görüldü. Sonuç: Bu çalışmada, akuaduktus düzeyinden elde edilen kantitatif BOS akım verileri ileriki dönemlerde bu cihaz ile yapılacak araştırmalar ve klinik uygulamarda referans değerler olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose in this study is to determine CSF flow dynamics within the cerebral aqueduct of the normal population using Siemens Magnetom Verio with 3 Tesla phase-contrast cine MRI. Material and Method 21 healthy people (11 women and 10 men) with an age range between 22-67 years (average 41,7) with normal cranial MRI findings were examined. The cranial MRI studies were carried out using 3 Tesla magnets (Siemens, Magnetom Verio, Erlangen, Germany). CSF flow measurements were made with Leonardo workstation at the level of aqueduct by manually drawn ROI. Results By analyzing the flow-time graphs, was determined that the flow pattern is biphasic and sinusoidal and CSF flow was in the cranio-caudal direction in systole and caudo-cranial in diastole. The average values of CSF flow parameters were calculated as: peak velocity (Vp) 7,75+2,67 cm/sec ( 3,72-13,02 cm/sec), average velocity (Vm) 0,48+0,26 cm/sec ( 0,11-1,31 cm/sec) and average flow (Flowm) 1,03+0,5 ml/min ( 0,18-1,92 ml/min). Statistically it can be shown that CSF flow parameters are not correlated with age. Conclusion: In this study, quantitative CSF flow data which was obtained from aqueduct level can be used by this device in future research and clinical applications as reference values.