Tavşanlarda oluşturulan subaraknoid kanamanın yol açtığı solunum yetmezliğinin tedavisinde, volüm ve basınç kontrollü ters oranlı ventilasyonun intrakraniyal basınç serebral perfüzyon basıncı ...
The Comparison of effects of pressure-controlled and volume controlled inverse ratio ventilation on intracronial, cerebral perfusion pressures and hemodynami in the treatment of respiratory failure that was ...
- Tez No: 86961
- Danışmanlar: PROF. DR. ATALAY ARKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
52 ÖZET Bu çalışma, izofluran anestezisi altındaki tavşanlarda oluşturulan subaraknoid kanama modelinde, basmç ve volüm kontrollü ters oranlı ventilasyonun (PC-IRV ve VC-ERV) kullanımı esnasmda hemodinamik paremetreler, intrakraniyal basmç (1KB) ve serebral perfüzyon basmcına (SPB) olan etkilerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Ağırlıkları 3300-3620 gram arasında değişen 24 adet Yeni Zelenda tavşanı çalışmaya alındı. İzofluran anestezisi altoda trakeostomi açılarak Evita 2 Drager ile volüm kontrollü olarak solutuldu. Deneklere EKG, invaziv arteriyel kan basıncı, santral venöz basmç (SVB), end-tidal C02 ve nazofarengeal ısı monitorizasyonu yapıldı. Deneklere koroner sütürün önünde, sol pariyatal bölgeden 1 cm büyüklüğünde burr hole açılarak dura üstüne kafa içi basıncını ölçmek için prob yerleştirildi ve beyin basmç monitörüne bağlandı (Spiegelberg Probe I ve Brain- Pressure Monitor). Kraniyal alan ve burr hole akrilik ile kapatıldı. Cerrahi işlem bitiminden sonra hemodinamik stabilite sağlamak için 30 dakika beklendi ve denekler rastgele 4 gruba ayrıldı. Grup I: İlk kontrol grubu olan bu grubda subaraknoid kanama oluşturulmadı. Basmç kontrollü İ/E: 2/1 olarak ters oranlı ventilasyonla solutuldu. Grup II: ikinci kontrol grubu olan bu grup ise volüm kontrollü İ/E: 2/1 ters oranlı ventilasyonla solutuldu. Grup EQ: Subaraknoid kanama oluşturulan bu grupta basmç kontrollü İ/E: 2/1 ters oranlı ventilasyonla solutuldu. Grup IV: Subaraknoid kanamalı bu grup ise volüm kontrollü İ/E: 2/1 ters oranlı ventilasyonla solutuldu. Grup m ve IVde subaraknoid kanama oluşturmak için denekler yüzüstü pozisyonuna çevrilerek boyun arkasındaki kas yapıları orta hattan ayrılıp 22 ga iğne ile atlantooksipital ligament içinden sisterna magnaya girildi. Deneklerin kulak arterinden alınan 4 cc otolog kan, intrakraniyal basıncın monitörden izlenmesi eşliğinde 10 saniyede enjekte edildi. Kanın enjeksiyon sonrası basal sisternalara dağılımını kolaylaştırmak için denekler başaşağı pozisyonda 20 dakika beklendi. Tüm deneklerden 0., 5., 15. ve 30. dakikalarda hematokrit ve serum sodyum ölçümü için venöz kan örneği ve arteriyel kan gaza analizi için arteriyel kan örneği alındı. Ortalama arteriyel basmç (OAB), Kalp atım hızı (KAH), SVB, nasofârengeal ısı, İKB ve SPB'ı saptandı. Veriler ortalama ± standart hata olarak verildi. P< 0.05 istatistiksel olarak anlamlı olarak kabul edildi. Tüm grublarda KAH, SVB, pH, PaCCb, nazoferengeal ısı, hematokrit ve plazma sodyum değerlerinde anlamlı farklılık saptanmadı. PC ve VC-IRV ile solutma esnasmda ortalama53 havayolu basıncının artmasıyla birlikte OAB'da azalma, DCB'da artma ve SPB'da azalma olduğu saptandı. Ters oranlı ventilasyonun bu iki farklı modu arasında 1KB ve SPB'a etkisi açısından anlamlı fark olmadığı gözlemlendi. Sonuç olarak bu çalışmada PC-IRV ve VC-IRVnun İKB'ı arttırdığı ve dolayısıyla oluşturulan modellerde serebral perfuzyon basıncında düşme meydana getirdiği, gruplar arasında fark olmadığı ancak serebral perfuzyon basıncının kritik seviyeye inmediği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
54 SUMMARY The aim of this study is to investigate the effect of pressure-controlled (PC) and volume controlled (VC) inverse ratio ventilation (JRV) on hemodynamic parameters, intracranial pressure (ICP) and cerebral perfusion pressure (CPP) in rabbits with a model of subarachnoid hemorrhage under isoflurane anaesthesia. Twenty four rabbits (weight between 3300-3620 gr) were included in this study. A tracheostomy was made under isoflurane anaesthesia, then VC ventilation was made by Evita 2 Drâger. Invasive arterial blood pressure, central venous pressure (CVP), end tidal CO2, ECG and body temperature by nasopharygeal (NBT) way were monitorized thorough experiment. In order to measure ICP by locating Spiegelberg probe I, 1 cm burrhole over left parietal area was made and whole space over burrhole and cranium was covered by acrilic. The rabbits were randomly divided in to 4 groups after steady state has been reached, 30 minutes after surgical procedure. Group I: Rabbits were ventilated for 30 minutes by PC-IRV at a rate of inspiration (I)/ expiration (E): 2/1 Group II: Rabbits were ventilated for 30 minutes by VC-IRV at a rate of inspiration^)/ expiration (E): 2/1 Group HI: Rabbits with subarachnoid hemorrhage were ventilated for 30 minutes by PC-IRV at a rate of inspiration ©/expiration (E): 2/1 Group IV : Rabbits with subarachnoid hemorrhage were ventilated for 30 minutes by CV-IRV at a rate of inspiration (I) / expiration (E): 2/1 In group m and IV, in order to create subarachnoid hemorrhage, 4 cc autologous blood that was taken from ear artery was injected in to cysterna magna in 10 seconds by 22 gauge needle through atlantooccipital ligament under ICP monitorization. The animals were then positioned with their heads down for 20 minutes to fasilitate the settling of blood in the basal cisterns. Arterial and venous blood sampling were made at the begining of experiment, 5th, 15th and 30th minutes to measure hematocrit (Htc), serum sodium (Na) levels and arterial blood gas analysis. Also mean arterial pressure (MAP), heart rate (HR), CVP, ICP and CPP measurements were repeteated at the same interval period.