Gebeliğe bağlı hipertansiyonun maternal orbital ve intrakranyal vasküler yapılar üzerindeki etkilerinin renkli doppler inceleme ilekarşılaştırılması
  1. Tez No: 915095
  2. Yazar: YEŞİM KARAGÖZ ÖZEN
  3. Danışmanlar: DR. ALPER HAYIRLIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Gebelikte hipertansiyonla seyreden hastalıklar önemli sayıda maternal ve perinatal morbidite ve mortaliteden sorumludur. Tüm gebeliklerin yaklaşık %7-10'u hipertansif rahatsızlıklarla komplike olur.Bilindiği gibi kan basıncı; kardiyak output ve total periferik direncin bir ürünüdür. Kardiyak output normal gebeliğin ilk trimesterinde artar ve gebeliğin kalan kısmında, gebe olmayan kadınla karşılaştırıldığında %30- 50'lik bir pik yaparak devam eder. Bu artış preeklamptik hastalarda da görülmekle birlikte daha da yüksektir. Normal gebelerde total periferal rezistans %25 azalır ancak GİH'de da artar). Periferal rezistanstaki bu artış GİH'de görülen kan basıncı yüksekliğinin ana nedeni gibi görünmektedir. Ancak, preeklampside serebral vazospazm varlığı tartışmalıdır. Bir çok araştırma preeklampsi/eklampsi sendromlarında görülen nörolojik semptomların hiperperfüzyon ve kan-beyin bariyer hasarı ile seyreden bir tür hipertansif ensefalopati sonucu gerçekleştikleri hipotezini kanıtlar niteliktedir. Çalışmamızın amacı; normal ve preeklamptik gebelerde ortalama arteryel basınç ile OSA, OA ve SRA daki Rİ değerleri arasındaki ilişkiyi inceleyerek preeklampside artan kan basıncına karşı serebral damarlarda gelişen hemodinamik değişikliklerin belirlenmesine yardımcı olabilmektir. Intrakranial ve ekstrakranial serebral arterlerin embriyolojik, anatomik ve fonksiyonel benzerliklerini dikkate alarak transkranial teknikle görüntülenemeyecek küçük çaplı serebral arterlerin davranışları hakkında, orbital damar değerlendirmesi ile yorum yapabileceğimizi varsaydık. Bu amaçla SSK Göztepe Eğitim Hastanesi Kadın-Doğum polikliniklerinden bize gönderilen 21 normal ve 19 preeklamptik gebe incelenerek gerçekleştirilen çalışmamızda hastalarımızın orbital ve kranial vasküler yapılarını belli teknik kriterleri göz önüne alarak inceledik. Spektral inceleme sonuçlarını değerlendirirken, arter direncini saptamak için Rİ değerini kullandık. Rİ değerini kullanmamızın nedeni orbital ve kranial damarların komplike anatomisi dikkate alındığında kesin hız ölçümlerinin, Doppler ultrason ışınının açısına bağımlı olduğundan hatalar içerebileceğini ve çok sayıda ölçümün gerekli olduğu çalışmalarda, tüm ölçümlerde açının aynı olduğuna emin olmanın mümkün olamayacağını baz almamızdı. Normal gebe hastalarda (n=21) çalıştığımız her 3 damarda da artan ortalama arter basıncı ile birlikte rezistif indekslerinde azalma gözledik (Oftalmik Arterde r = -0.49; santral retinal arterder=0.52; orta serebral arterde = -0.56).
Özet (Çeviri)
Our hypothesis was that maternal pregnancy-induced hypertension had predominant effects on orbital and intracranial arteries of the mother. We studied the middle cerebral, orbital and central retinal arteries of the pregnant women by transcranial Duplex Doppler examination. We used 8-12MHz linear transducer for orbital vascular examination and 2.5MHz – 7.5MHz convex transducers for middle cerebral arteries. Nineteen patients with pregnancy- induced hypertension were included in our patient group. Our control group consisted of twenty-one pregnant women without hypertension. In normal pregnant patients (n=21), we observed a decrease in resistance indices with increasing mean arterial pressure in all 3 studied vessels (r = -0.49 in the ophthalmic artery; = 0.52 in the central retinal artery; = -0.56 in the middle cerebral artery).