Erişkin kritik hastada ağrı gözlem skalasının türkçe geçerlik ve güvenirliği
Validation and reliability of the turkish version of critical care pain observation tool
  1. Tez No: 384192
  2. Yazar: ONUR GÜNDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET UYAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada iletişim kurulamayan hastalarda güvenilir bir skala olduğu kanıtlanmış olan Critical Care Pain Observation Tool (CPOT)'un Türkçe geçerlik ve güvenirliğini belirlemek amaçlanmıştır.Orijinal CPOT 10 anestezist tarafından Türkçe'ye çevrildi.Çeviriler karşılaştırılarak düzeltmeler yapıldı,çeviri-ters çeviri yöntemiyle CPOT'un Türkçe çevirisi oluşturuldu.50 hastada toplam 100 değerlendirme yapıldı.Tüm değerlendirmeler ağrısız ve ağrılı uyaran esnasında birbirinden bağımsız iki ayrı gözlemci tarafından gerçekleştirildi.Gözlemciler CPOT ile birlikte daha önce Türkçe geçerlik ve güvenirliği kanıtlanmış olan Davranışsal Ağrı Ölçeği ile de hastaları değerlendirdiler. Hem ağrısız hem de ağrılı uyaran esnasında yapılan ölçümlerde iki uygulayıcı arasında CPOT'un tüm parametrelerinde ve toplam skorlarında anlamlı uyum saptanmıştır.Ağrılı uyaran esnasında hem CPOT skorları hem de Davranışsal Ağrı Ölçeği skorları birbirleriyle uyum içerisinde kesim değerlerinin üzerinde tespit edilmiştir.Sonuç olarak çalışmamız, CPOT'un Türkçe versiyonunun ülkemizde yoğun bakım ünitelerinde mekanik ventilatör desteğinde olan bilinci kapalı hastalarda ağrının değerlendirilmesinde kullanımının uygun olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to validate and register reliability of The Critical Care Observation Tool (CPOT) which has been shown to be a reliable tool for pain assessment in non-communicative patients.The original CPOT was translated to Turkish by 10 anesthesists.Translations were compared and a consensus was reached.By translation-back translation method Turkish version of the CPOT was establihed.100 assessments were performed on 50 patients.All assessments were performed during non-nociceptve and nociceptive procedures by two indipendent clinicians.Also Behavioral Pain Scale(BPS) which has a validated Turkish version was performed at the same time. Perfect agreement between two indipendent raters was stated in total scores and all the parameters of CPOT during both non-nociceptive and nociceptive procedures.Also there was a significant peak for CPOT scores during nociceptive procedures.Both CPOT scores and BPS scores were over cut-off values during nociceptive procedures consistently. The results of this study establishes the validity and reliability of the Turkish version of CPOT and eligibility for pain assessment for non-comunicative patients in the intensive care unit.