Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi enfeksiyon hastalıkları tarafından 2012-2014 yılları arasında diyabetik ayak enfeksiyonu tanısıyla izlenen hastaların sınıflandırılması ve tedavi yanıtlarının ileri yönlü değerlendirilmesi
Prospective classification, evaluation and treatment response of the patients who were admitted between june 2012 to june 2014 and followed up by Ege University Faculty of medicine, department of infectious diseases and clinical microbiology with the diagnosis of diabetic foot infection
  1. Tez No: 384193
  2. Yazar: SERHAT UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGİN ARDA, PROF. DR. MELTEM TAŞBAKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Diyabetik ayak enfeksiyonları komplike deri ve yumuşak doku enfeksiyonları içerisinde özel bir yere sahiptir ve gelecekte artması beklenmektedir. Kronik seyir izlemesi ve osteomiyelit tedavisinin etkin yapılamaması gibi nedenlerden dolayı diyabetik ayak enfeksiyonlarında dirençli mikroorganizmalar sık görülebilir. Tedavi başarısı, diyabet komplikasyonları ile birlikte değerlendirilmelidir. Bu nedenle diyabetik ayak enfeksiyonlarında antibiyotiklerin sergiledikleri başarı ve yan etki gibi durumları iyi bilinmelidir. Bu çalışmada diyabetik ayak enfeksiyonu ile takip edilen olgular ileri yönlü irdelenmiştir. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları'na Haziran 2012 – Haziran 2014 tarihleri arasında başvuran ve takibi yapılan diyabetik ayak enfeksiyonu olguları prospektif olarak kaydedilmiştir. Olgulara ait demografik veriler, diyabet özellikleri, yara özellikleri, laboratuvar bulguları, fizik muayene bulguları, osteomiyelit varlığı, anlamlı damarsal darlık varlığı, kültür sonuçları, PEDIS enfeksiyon sınıflandırması, varsa cerrahi operasyon özellikleri, kullandığı antibiyotik tedavisi sonuçları kaydedilmiştir. Olguların yaklaşık 2/3'ü erkek, yaş ortalaması 62,4 ± 12,2'dir. Olguların 363'ü (%95,8) tip 2 DM hastasıdır. Ortalama diyabet süresi 15,4 ± 8,7 yıldır. Hafif enfeksiyonu olan 112 (% 29,6), orta enfeksiyonu olan 184 (%48,5) ve ciddi enfeksiyonu olan 83 (%21,9) hasta vardır. Hastaların ortalama yara süresi 113 ± 151 gündür. Doku kültürü sonuçları değerlendirildiğinde %63,3 gram olumsuz bakteri, %30,2 gram olumlu bakteri, %4,7 mantar ve %1,8 anaerop bakteri olarak saptanmıştır. Antimikrobiyal tedavilerin toplam etkinlikleri değerlendirildiğinde, amoksisilin klavulonat % 95,6; siprofloksasin % 94,3; linezolid % 92,3; levofloksasin % 90,9; ertapenem % 84,2; moksifloksasin % 80,8; ampisilin sulbaktam % 80; meropenem % 78; daptomisin % 70; tigesiklin % 59,5; glikopeptit antibiyotikler % 59,1 ve piperasilin tazobaktam % 57,6 oranında başarılı bulunmuştur. Yan etki oranı moksifloksasin, tigesiklin, daptomisin, ampisilin sulbaktam, amoksisilin klavulonat, meropenem, siprofloksasin ve piperasilin tazobaktamda sırasıyla % 16,7; % 15,2; % 4,5; % 2,5; % 2,4; % 2; % 1,8 ve % 1,5 bulunmuştur. Levofloksasin, ertapenem, glikopeptit ve linezolid tedavisinde yanetki görülmemiştir. Antibiyotik ve tıp alanında gelişmelere rağmen, diyabetik ayak enfeksiyonları önemli mortalite ve morbidite ile ilişkilidir. Diyabetik Ayak enfeksiyonlarının çoğu erkek hastalarda gelişmektedir. Merkezimizde gram olumsuz bakteri oranları yüksek bulunmuştur. Antibiyotik yan etki profilleri literatüre göre daha düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Diabetic foot infections comprise an important part of complicated skin and soft tissue infections and are expected to increase in the future. For reasons such as, inefficient treatment of osteomyelitis and its chronic trend, resistant organisms commonly seen in diabetic foot infection. Treatment success should be coevaluated with diabetic complications. Therefore situations such as clinical success and side effect profiles of antibiotics in diabetic foot infection should be well known. In this study, cases with diabetic foot infection were examined prospectively. Diabetic foot infection cases who were admitted between June 2012 to June 2014 and followed up by Ege University Faculty of Medicine, Department of Infectious Diseases and Clinical Microbiology were recorded.Demographic data of patients, diabetes characteristics, wound characteristics, laboratory findings, physical examination findings, osteomyelitis, significant vascular stenosis presence, culture results, PEDIS infection classification, surgical characteristics, if any, as a result of antibiotics treatment were recorded. About two third of the cases were male and the mean age was 62.4 ± 12.2. Three hundred and sixty third cases (95.8%) had type 2 DM patients. The average duration of diabetes was 15.4 ± 8.7 years. One hundred and twelve (29.6 %) patient had mild infection, 184 (48.5%) had moderate infection and 83 (21.9%) had severe infection. The average wound duration of the patients was 113 ± 151 days. When the etiological agents of the tissue cultures identified, About 63.3% were gram negative bacteria; 30.2% were gram positive bacteria; 4.7% were yeasts and 1.8% were anaerobic bacteria. When overall efficacy of antimicrobial agents were evaluated, the results were as follows: amoxicillin clavulanate 95.6%; ciprofloxacin 94.3%; linezolid 92.3%; levofloxacin, 90.9%; ertapenem 84.2%; 80.8% moxifloxacin; ampicillin sulbactam 80%; meropenem, 78%; daptomycin, 70%; tigecycline 59.5%; glycopeptide antibiotics 59.1% and piperacillin tazobactam 57.6%.Side effect rates of moxifloxacin, tigecycline, daptomycin, ampicillin sulbactam, amoxicillin clavulanate, meropenem, ciprofloxacin and piperacillin tazobactam were 16.7%; 15.2%; 4.5%; 2.5%; 2.4%; 2%; 1.8% and 1.5% respectively. There were no side effects during treatment of levofloxacin, ertapenem, glycopeptides and linezolid. Despite developments in the antibiotherapy and medicine, diabetic foot infections are associated with significant mortality and morbidity. Most of the diabetic foot infections develop in male cases. In our centre gram negative bacteria are more common and antibiotic side effect profiles were less than their literature.