Kronik ürtiker ve atopik dermatitte deri prick test ve total İgE sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluatin of skin prick test and total İgE levels in chronic urticaria and atopic dermatitis
  1. Tez No: 384194
  2. Yazar: ABDURRAHMAN ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP NURHAN SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Dermatoloji, Allergy and Immunology, Dermatology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kronik ürtiker toplumda % 0.1-3 oranında görülen, altı haftadan uzun süren, kaşıntının eşlik ettiği eritemli papül ve plaklarla karakterize bir hastalıktır. Etyolojisinde pek çok faktörün yanında alerjik duyarlanma varlığı da tanımlanmıştır. Atopik dermatit çocuklarda daha sık görülen, erişkin çağda farklı klinik görünümleri olabilen, tekrarlayıcı, yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Prick test standardize edilmiş alerjen ekstrelerini içeren ve dokuda spesifik IgE varlığını gösteren bir deri testidir. Bu çalışmaya Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi hastalıkları polikliniğine başvuran kronik ürtiker tanılı 59 ve atopik dermatit tanılı 41 erişkin hasta dahil edildi. Gıdalar, ev tozu akarları, ağaç-çim-ot polenleri, küfler, hayvan tüyleri, bal arısından oluşan 30 maddelik prick test her iki hasta grubuna uygulandı. Kronik ürtikerli hasta grubunda en sık pozitif çıkan alerjenler sırasıyla; ev tozu akarları, ot polen karışımı, portakal, havuç, kakao ve inek sütüydü. 59 hastanın 32'sinde (%59.23) en az bir alerjene sensitizasyon mevcuttu. 59 kronik ürtikerli hastanın 29'unda (%49.1) total IgE yüksekti. Yalnız 2 hastada eozinofili mevcuttu. Atopik dermatitli hasta grubunda en sık pozitiflik gösteren alerjenler; ev tozu akarları, havuç, ceviz, ot poleni karışımı, kedi tüyü, buğday unu ve fıstıktı. 41 hastanın 34'ünde (%82.9) en az bir alerjene sensitizasyon mevcuttu. Atopik dermatitli 41 hastanın 19'unda (%46.3) total IgE yüksekliği mevcuttu. Hastaların hiçbirinde eozinofili görülmedi. Her iki hasta grubunda da ortalama IgE değerleri eozinofil artışıyla uyumlu artış göstermekteydi (p0.005). Sonuç olarak atopik dermatitte daha belirgin olmak üzere her iki hastalık grubunda da alerjen duyarlılığı açıktır. Bu sebeple klinikle uyumlu duyarlanma varlığında alerjenden sakınma ve tetikleyici olabilen bu faktörlerden uzak durma faydalı olabilir. Prick test, total IgE düzeylerinin değerlendirilmesi sorumlu alerjenin teşhisinde, hastalığın tedavisi ve alevlenmelerini önlemede faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
Chronic urticaria, occurs in 0.01-3 % of the population and characterized with the presence of itchy, erythematous papules and plaques that lasts more than six weeks. Allergic sensitization have been described in the etiology of urticaria beside many factors. Atopic dermatitis is a relapsing skin disease affects quality of life. Prick test is a skin test which shows spesific IgE presence. In this study subjects were 100 adult patients, 59 of them had diagnosed chronic urticaria and 41 of them had atopic dermatitis who were admitted to dermatology outpatient clinic of Eskisehir Osmangazi University Hospital. Skin prick tests composed of 30 allergens including foods, house dust mites, tree-grass pollens, moulds, danders and Apis Mellifera were performed to both groups. Prick test was reactive mostly for house dust mites, grass pollens, orange, carrot, cacao and cow milk for chronic urticaria patients respectively. At least one allergen sensitization were positive in 32 of 59 patients (54.23%). Serum total IgE levels were elevated in 29 of 59 patients with chronic urticaria (49.1 %). Only two patients of chronic urticaria had eosinophilia. Prick test were reactive mostly for house dust mites, carrot, walnut, grass pollens, cat dander, wheat flour and peanut for atopic dermatitis. At least one allergen sensitization were positive in 34 of 41 patients with atopic dermatitis (82.9%). Serum total IgE levels were elevated in 19 of 41 patients (46.3%). The mean IgE levels increased comparatively with eosinophil increase in both groups (p0.005). As a result, allergen sensitization is clearly associated with both disease especially in atopic dermatitis and for this reason, if there is a positive prick test response consistent with the clinic, avoidance of these factors may be beneficial. Prick test and total IgE level evaluations are useful for detection of the responsible allergens and the treatment or prevention of disease flare up.