Ekstrakorporeal şok dalga litotripsisi öncesinde çekilen kontrastsız bilgisayarlı tomografideki parametrelerin böbrek taşlarının tedavi başarısına olan etkisi
Effects of parameters in non-contrast computed tomography before extracorporeal shock wave lithotripsy on treatment outcome of kidney stones
  1. Tez No: 384196
  2. Yazar: ADİL GÜÇAL GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜMER BALTACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada, kliniğimizde Kasım 2009 – Mart 2014 tarihleri arasında 7 mm ile 20 mm arasındaki böbrek taşları nedeniyle ESWL uygulanan 120 hastanın verileri incelenerek, NKBT ile ölçülen taş özelliklerinin ESWL başarısına olan etkisi incelendi. YÖNTEM ve GEREÇ: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı'nda Kasım 2009 – Mart 2014 tarihleri arasında 7 mm ile 20 mm arasındaki böbrek taşları nedeniyle ESWL uygulanan 120 hasta çalışmaya dahil edildi. Tüm hastalar ESWL öncesi NKBT ile değerlendirilerek taş dansitesi, cilt – taş mesafesi, taş yerleşimi ve taş boyutu değerleri kaydedildi. ESWL tedavisi sonrası 1. ayda hastalar NKBT ve USG ile değerlendirildi ve taş özelliklerinin ESWL tedavisinin başarısına olan etkileri incelendi. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen 120 olgunun yaş aralığı 19-72, ortalama yaş 42,65 (± 14,3), ortalama VKİ değerleri 23,32 kg/m2 (± 3,66), taş boyutu ortalama 11,95 mm (± 2,66), taş dansitesi ortalama 898,75 HU (± 240,53), ve cilt – taş mesafesi ortalama 96,23 mm (± 23,86), olarak hesaplandı. Çalışma sonunda 80 hastada (%66,7) taşsızlık sağlanırken 40 hastada (%33,7) rezidü taş saptandı. Taşsızlık sağlanan hastaların 28'inde (%23,3) klinik önemsiz rezidüel fragman (KÖRF) mevcuttu.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Between November 2009 and March 2014, 120 patients with kidney stones ranging between 7 – 20 mm were treated in our department with ESWL. The effect of stone characteristics in non-contrast CT on treatment outcome was evaluated. MATERIALS and METHODS: Between November 2009 and March 2014, 120 patients who undergone to ESWL treatment at Department of Urology, School of Medicine, Ankara University were included in this study. All patients had a NCCT before ESWL treatment and stone density, distance from skin to stone, stone location and stone size were recorded. Patients were re-evaluated with NCCT and USG 1 month after ESWL and the effect of stone parameters on treatment outcome was evaluated.