Santral seröz koryoretinopatili hastalarda intravitreal bevacizumab'ın koroid kalınlığına etkisi
Effect of intravitreal bevacizumab on central choroidal thickness in patients with central serous chorioretinopathy
  1. Tez No: 384195
  2. Yazar: İHSAN ONUR ARMAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN GÖKHAN GÜRELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Santral Seröz Koryoretinopati Hastalarında İntravitreal Bevacizumab Tedavisinin Santral Koroid Kalınlığına Etkisi Santral Seröz Koryoretinopati (SSKR) hastalığında, vasküler endotelyal büyüme faktörü monoklonal antikoru Bevacizumab`ın intravitreal enjeksiyonunun, koroid kalınlığı üzerine etkisinin gösterilmesi amacıyla retrospektif kontrollü non-randomize bir klinik çalışma tasarlandı. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı`na Temmuz 2012 – Ekim 2014 tarihleri arasında başvuran SSKR tanısı almış 50 hastanın 55 gözü çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların kayıtlarından alınan bilgilerle, hastalar akut (n=35) ve kronik (n=20) olmak üzere iki gruba ayrıldı; her iki grup da gözlenen altgrup ve Bevacizumab altgrubu olarak ayrıldı. Bevacizumab uygulanan altgruplarda tedavi öncesi ve tedavi sonrası birinci ve üçüncü aylarda EDI mod Spektral Domain OKT cihazı ile alınan görüntülerde, santral koroid kalınlıkları ve subretinal sıvı kalınlıkları ölçüldü. Hastaların ortalama yaşı 40,56 ± 10,03 olarak hesaplandı. Hastaların 41 tanesi erkek, 9 hasta kadındı. Kronik SSKR grubunda başlangıç santral koroidal kalınlık ortalaması 425,21 ± 102,76 mikron iken, akut SSKR grubunda bu ortalama 322,21 ± 120,32 mikron idi. Bevacizumab uygulanan kronik SSKR`lı gözlerde (n=7) tedavi öncesi subretinal sıvı kalınlığı ortalaması 143,14 ± 76,42 mikron iken, tedavi sonrası subretinal sıvı kalınlığı ortalaması 66,67 ± 55,80 mikron olarak hesaplandı, fark Wilcoxon`ın Eşleştirilmiş İki Örnek Testi`ne göre anlamlı bulundu. (p=0,03) Bevacizumab uygulanan akut ve kronik SSKR`lı gözlerde tedavi öncesi ve sonrası santral koroid kalınlıkları arasında anlamlı fark saptanmadı. Bevacizumab enjeksiyonunun SSKR patogenezinde gösterilmiş olan koroidal vasküler hiperpermeabilite üzerine etkisinin indirekt olarak koroid kalınlığı üzerinden değerlendiren bu çalışmada, Bevacizumab`ın santral koroid kalınlığı üzerine etkisi bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Effect of Intravitreal Bevacizumab Treatment on Central Choroidal Thickness in Central Serous Chorioretinopathy Patients A retrospective, controlled, non-randomized clinical study is designed to show the effect of intravitreal injection of Bevacizumab, monoclonal antibody for vascular endotelial growth factor, on central choroidal thickness in Central Serous Chorioretinopathy (CSC). Fifty five eyes of fifty patient, seen at Gazi University Medicine School Ophthalmology Department between July 2012 – October 2014, are included in the study. According to patients` data, these patients are divided into two groups, acute (n=35) and chronic (n=20). These two groups are divided in itselves into obsevation and Bevacizumab subgroups. Patients in Bevacizumab subgroups were analyzed via EDI mode Spectral domain OCT device, subretinal fluid and central choroidal thicknesses are measured on these images. Average age of patients was 40,56 ± 10,03 years. 41 of patients were male, 9 of them were female. Baseline average central choroidal thickness was 425,21 ± 102,76 microns in chronic group and 322,21 ± 120,32 microns in acute group. In chronic Bevacizumab Subgroup (n=7) average subretinal fluid thickness was 143,14± 76,42 microns before treatment and 66,67 ± 55,80 microns after treatment; difference was statistically significant according to Wilcoxon`s Signed Rank Test. (p=0,03) Among eyes with acute and chronic CSC recieved Bevacizumab treatment, there were not statistically significant difference in central choroidal thicknesses before and after treatment. Effect of Bevacizumab injection on choroidal vascular hiperpermeability was tested indirectly in this study and no significant effect was observed .