Akut komplike olmayan alt üriner sistem enfeksiyonu olan hastalarda tedavi öncesi ve sonrası plazma neutrophıl gelatınase assocıated lıpocalın (NGAL) düzeylerinin karşılaştırılması
Plazma ngal in patients with acute uncomplicated lower urinary tract infection before and after treatment
  1. Tez No: 384204
  2. Yazar: BEHNAN GÜLÜNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR POLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
İdrar yolu enfeksiyonu acil servislerde karşılaşılan sık enfeksiyonlardan birisidir. İdrar yolu enfeksiyonunun erken tanısı önemlidir çünkü yanlış veya gecikmiş tanı idrar yolu enfeksiyonu tedavisinin yetersiz olmasına neden olacaktır. Günlük pratikte idrar yolu enfeksiyonu tanısı idrar analizi ile konmaktadır ve tedaviye karar verilmektedir. İdrar analizinde bakılan piyüri, pozitif lökosit esteraz ve nitrit testlerinin idrar yolu enfeksiyonunu tanımlamada bazı kısıtlılıkları vardır. İdrar kültürünün, idrar yolu enfeksiyonu tanısı için altın standart olmasına rağmen pozitif kültür sonucunda bakterinin tanımlanması için 2-3 gün zaman gerekmektedir. Ayrıca acil servislerde idrar örneklerinin toplanmasındaki zorluk, toplanan örneklerin yetersiz olması yanlış tanı konmasına neden olabilmektedir. İdrar örneğinin kontamine olması bir diğer problemdir, yalancı pozitif tanı konmasına ve gereksiz tedavi yapılmasına neden olur. Bu nedenlerden dolayı, acil servislerde idrar yolu enfeksiyonlarının erken ampirik antibiyotik tedavisinin başlanmasında klinisyenlere yardımcı olacak hızlı, spesifik ve sensitif bir laboratuar tanı testine gereksinim vardır. Neutrophil gelatinase associated lipocalin, insan nötrofil kaynaklı demir taşıyıcı bir proteindir ve bakteriyel enfeksiyonlara karşı olan immün cevabın oluşmasında önemli role sahiptir. Literatürde idrar yolu enfeksiyonlarında idrar NGAL düzeylerinin arttığını gösteren çalışmalar olmakla birlikte serum NGAL düzeyleri ile ilgili yeterli bilgi bulunmamaktadır. Çalışmamızda, akut komplike olmayan alt üriner sistem enfeksiyonu olan hastalarda serum NGAL'nin tanısal değerinin olup olmadığının ortaya konması amaçlandı ve tanısal değeri bulunmadığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Urinary tract infection is one of the most common bacterial infections in emergency department. Early diagnosis and treatment of urinary tract infection is important, because missed or delayed diagnosis of urinary tract infection may result in the failure of appropriate treatment. İn daily practice, urinalysis is commonly used to diagnose urinary tract infection and to decide whether to start treatment. As indicators of urinary tract infection, pyuria and positive nitrite test in urinalysis have some limitations. Although urine culture is the gold Standard for diagnosing urinary tract infection, positive culture results require 2-3 days to complete identification of the bacteria found. Additionally difficulty in specimen collection and interpretation of inadequately collected specimens may contribute to its misdiagnosis in emergency department. Contamination of the urine sample is another problem that can cause false - positive results and lead to unnecessary treatment. Thus, there is a need for a more rapid, specific, and sensitive laboratory diagnostic test to help quide the clinician in the decision of whether to begin empiric antibiotic therapy for urinary tract infection in the emergency departments. Neotrophil gelatinase associated lipocalin, an iron-carrier protein derived from human neutrophils, has an important role in the immune response to bacterial infection. In agreement with the literature, increased urinary NGAL values were observed in urinary tract infections, but there isn't enough information about the level of serum NGAL. In our study, we aimed to detect whether the values of serum NGAL is diagnostic in patients with acute uncomplicated lower urinary tract infections and we have seen that serum NGAL is not diagnostic in patients with acute uncomplicated lower urinary tract infections.