Sağlıklı gönüllülerde farklı manşon oklüzyon pozisyonlarının akıma bağlı dilatasyon ölçümlerine etkisinin değerlendirilmesi
The effect of different occlusion cuff positions on flow-mediated dilatation of healthy volunteers
- Tez No: 384215
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KILIÇKAP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Akıma bağlı dilastayon (ABD) endotel disfonksiyonu belirlenmesi amacıyla tasarlanmış ancak standart bir metodun geliştirilememesi nedeni ile yaygın klinik kullanım kazanamamış bir yöntemdir. ABD uygulamasında manşon oklüzyon pozisyonunun önemi bilinmekte ve ön kola yerleştirilmesi önerilmektedir. Ancak ön kolda manşonun distal veya proksimal pozisyonlara yerleştirilmesinin ABD üzerindeki etkisi bilinmemektedir. ABD ölçümleri için ön kolda uygulanacak farklı oklüzyon pozisyonlarının sonuçlara etkisini incelemeyi amaçladık. Materyal – Metod: Çalışmaya, bilinen hastalığı ve aterosklerotik risk faktörü olmayan 19 ila 53 yaş arasında erkek ve kadın sağlıklı gönüllüler alındı. Bireylerin uygun hazırlığını takiben, aynı gün içerisinde iki farklı oklüzyon pozisyonunda brakiyal arterde ABD ölçümleri gerçekleştirildi. Ölçümler için olası etkisi düşünülerek sıralama randomizasyon ile belirlendi. İki ABD çalışması arasında, akım ve brakial arter çapının bazal değerlere dönmesi için uygun süre beklendi. Aynı operatör tarafından görüntüler alındıktan sonra, elde edilmiş olan kayıtlardan ölçümler gerçekleştirildi. Bulgular: Proksimal ve distal ön koldan yapılan ABD ölçümlerinde, gruplar arasında bazal çap (p = 0,97) ve bazal akım değerleri (p = 0,53) arasında farklılık izlenmedi. Ölçümler, sonuçlara etkisi olacağı öngörülen sıralama ve bazal çap değerlerine göre düzeltmenin yapıldığı rastgele kesim noktasını içeren karışık etkili model ile karşılaştırıldı. Bu değerlendirme sonucunda proksimal ön kol oklüzyonu ile elde edilen ABD değerlerinin, distal ön kol oklüzyonuna kıyasla %2.2 daha fazla olduğu gözlendi (p = 0,027). İlk sırada alınan ABD ölçümleri ikinci sırada alınanlardan daha fazla idi. Oluşturulan modelde sıralamanın etkisinin istastistiksel olarak anlamlı olmadığı (p = 0,405), bazal çapın etkisinin ise anlamlı olduğu (p = 0,015) gözlendi. Sonuç: ABD ölçümlerinde ön kolda farklı oklüzyon pozisyonları kullanılması sonuçları etkilemektedir. Ön kolun proksimalinde oklüzyon oluşturulması, distal bölgede oluşturulan oklüzyonla kıyaslandığında daha yüksek ABD değerleri izlenmesine neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Flow Mediated Dilatation (FMD) is a technique designed to determine endothelial dysfunction but because a standardized method has not yet been described, doesn't have a wide clinical utility. The importance of occlusion cuff position on FMD is known and fore-arm occlusion is recommended. But the effect of proximal or distal fore-arm occlusion cuff position on FMD is not known. We plan to evaluate the effect of different fore-arm circulatory occlusion cuff positions on FMD. Material-Method: Fifty healthy vounteers with no atherosclerotic risk factors between age of 19 and 53 were included in the study. After appropriate preparation measures have taken, subjects underwent FMD with two different occlusion positions on the same day. The sequence of occlusion cuff position for the subjects were determined with randomisation. Between two different FMD protocols, there was an appropriate time interval for brachial artery to return basal diameter and flow conditions. Images obtained during FMD study were recorded. All FMD measurements were made by the same operator from the recorded data. Results: Between proximal and distal fore-arm FMD measurements no difference was observed for basal diameter (p = 0,97) and basal flow (p = 0,53). The comparison of proximal and distal occlusion positions were made with random intercept mixed effects model, adjusting for effect of sequence of measurements and basal diameter on FMD. Using this model, the FMD values obtained from proximal occlusion cuff position were 2.2%higher when compared to distal occlusion cuff position (p = 0,027). First measurements were higher than the second measurements. Random intercept mixed effects model revealed that the effect of sequence on FMD were not significant (p = 0,405) while the effect of basal diameter was (p = 0,015). Conclusion: Differect fore-arm occlusion cuff positions have effect on FMD measurements. Proximal fore-arm occlusion cuff position, results in higher FMD compared to distal fore-arm occlusion.