Abdominal aort anevrizmalarının endovasküler greft stent ile tedavisinde erken ve geç takip sonuçlarının değerlendirilmesi (Retrospektif çalışma)
The evaluation of early end late follow up results in patients had abdominal aortic aneurysm with endovasculer greft stent repair
- Tez No: 384216
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK BİLGİÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı Anjiografi ünitesinde Şubat 2007 ile Kasım 2014 tarihleri arasında yapılan 64 abdominal endovasküler anevrizma onarımı vakasının erken ve geç dönem takip sonuçları retrospektif dosya tarama yöntemi ile sunulmaya çalışılmıştır. Girişim yapılan 64 hasta, operasyon öncesinde rutin kan tetkikleri ve BT anjiografi tetkikleri ile değerlendirilmiş ve önce yapılacak prosedüre daha sonra da kullanılacak stent greft çeşidine karar verilmiştir. Prosedür bölümümüz, kardiyovasküler cerrahi ve anestezi ekibinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. İncelemeye dahil edilen hastaların 56 sı (%87,5) erkek, 8 i (%12,5) kadındır. Hastaların yaş ortalaması 70,94 dü. Hastaların hepsinin abdominal aot anevrizması infrarenal yerleşimli ve takip süresi 20 gün ile 7 yıl arasında değişmektedir. Hastaların 5 inde (%7,8) işlem sırası erken dönemde, 4 ünde (%6,3) işlem sonrası erken dönemde ve 11 'inde (%19,6) ise geç dönemde 'endoleak' saptandı. İşlem sırası erken dönem 'endoleak' saptanan olgularda anevrizma çapı arttıkça işlem sırası erken 'endoleak' görülme sıklığı arttığı belirlendi. Hastaların 7 sinde (%10,9) sistemik komplikasyon saptandı, sistemik komplikasyonu olanlarda anevrizma boyun uzunluğu daha kısadır. Bizim serimizde 2,3 ve 5 yıllık mortalitelere rastlanmadı.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to present the early and late follow-up results of 64 abdominal endovascular aneurysm repair cases between February 2007 and November 2014 at Ankara University School of Medicine Department of Radiology by reviewing the patient datas retrospectively. Sixty four patients were assessed preoperatively with routine blood tests and CT angiography and then were decided for the procedure and the type of stent-graft material. The procedure vas done in our unit of angiography with Cardiovascular Surgery and Anaesthesia department participation. Fifty six of the patients was male (%87,5), 8 of patients was female (%12,5), the mean age was 70,94. All of the patients had infrarenal abdominal aortic aneurysm and time period of patient's follow up varied 20 days to 7 years. The mean preoperatif aneurysm diameter was 6,3 cm and the mean neck length of aneurysm was 2,82 cm. Five of them (%7,8) had endoleak during the procedure, 4 of them (%6,3) had endoleak in the 30 days after surgery and 11 of the patients (%19,6) had late endoleak. In our series when the aneurysm diameter of the patients had endoleak during the surgery increased, the frequency of the endoleak was on the increase. Seven of the patients (%10,9) had systemic complications, and the patients with systemic complications had the shorter aneurysm neck length. In our series, there was no mortality at the 2., 3. and 5. years of the procedure.