Çocukluk çağı ekzojen obezitesinde metabolik sendrom parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of metabolic syndrome parameters in childhood eksogen obesity
- Tez No: 384235
- Danışmanlar: PROF. DR. PELİN BİLİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Arka Plan: Çocukluk çağı obezitesi halk sağlığını tehdit eden en sık hastalıklardan biri olarak kabul edilir. Obezite, koroner kalp hastalığı, hipertansiyon, dislipidemi, insülin direnci ve metabolik sendroma neden olan temel bozukluklardan birisidir. Çocuklarda insülin direncinin en büyük sebebi obezitedir. Abdominal obezite, hipertansiyon, dislipidemi, insülin direnci veya tip 2 diyabetes mellitus birlikteliği metabolik sendrom (MetS) olarak tanımlanmaktadır. MetS yalnızca erişkinler için ciddi bir problem olmayıp, artan bir oranda çocuk ve adölesanları da tehdit etmektedir. Çocuklarda son yıllarda MetS sıklığının obezite sıklığına paralel olarak arttığı bildirilmektedir. Amaç: Bu çalışmada toplumumuzda giderek daha sık görülen bir sağlık sorunu olan ekzojen obezitesi olan olguların klinik özellikleri ve metabolik sendrom risk faktörlerinin araştırılması, MetS sıklığının saptanması, MetS ve aile öyküsünün ilişkisinin saptanması, MetS parametrelerinin dağılımının (glukoz metabolizmasındaki değişim, dislipidemi parametlerindeki değişim, hipertansiyon varlığı gibi) saptanması, bu parametrelerin birbiri ile olan ilişkisinin belirlenmesi, obezite-MetS arasındaki ilişkinin saptanması, obez çocukların klinik ve laboratuvar değerlerini incelemeyi ve beş yıllık süreçte bu verilerde değişme olup olmadığını araştırmayı amaçladık Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 296 olgunun ortalama yaşı yaşı 10.4 ±3.4' tü. Olguların 168'i kız (%56.8), 128'i erkekti (%43.2). Tüm hastaların 147'sinin (%49.7) prepubertal dönemde, kalan 149 hastanın (%50.3) ise pubertal dönemde olduğunu saptandı. Annedeki obezite öyküsünün VKİ ve RVKİ ile ilişkisi değerlendirildiğinde; annesinde obezite olan ve olmayan hastalar arasında VKİ' nin istatistiksel olarak sınırda anlamlı bir farka ulaştığı (p=0.048) ve RVKİ' nin 2 grup arasında istatistiksel olarak farklı olduğu saptandı (p=0.002). Hastaların 39' unda (%13.2) hipertansiyon, 116' sında (%39.2) dislipidemi, 144' ünde (%47.3) anormal glukoz homeastazisi olduğu saptandı. MetS açısından hastalar değerlendirildiğinde MetS kriter1' e göre 113 hastaya (%38.1), MetS kriter 2' ye göre 91 hastaya (%30.7) MetS tanısı kondu.
Özet (Çeviri)
Background: Childhood obesity is considered as one of the most common public health problems. Obesity is one of the basic disorders that cause coronary heart disease, hypertension, dyslipidemia, insulin resistance and metabolic syndrome. Obesity is the most common cause of insulin resistance in children. Abdominal obesity, hypertension, dyslipidemia, insulin resistance or type 2 diabetes mellitus togetherness is defined as metabolic syndrome (MetS). MS is a serious problem not only for adults, an increasing proportion of children and adolescents are also affected. In recent years, the prevalence of MS in children in parallel with the increased prevalence of obesity has been reported. Objective: In this study we aimed to investigate the clinical features and metabolic syndrome risk factors among patients with exogenous obesity which is an increasingly common health problem in Turkish society, the incidence of the MetS and relationship between MetS and family history, distribution of MetS parameters (glucose metabolism abnormalities, dyslipidemia parameter abnormalities and presence of hypertension etc.), the relation between these parameters, the relation between MetS and obesity, clinical and laboratory parameters of obese children and whether this findings change by year or not. Results: The study included 296 patients of mean age 10.4 ± 3.4 years. 168 of patients were female (56.8%) and 128 were male (43.2%). 147 of all patients (49.7%) were in prepubertal period, the remaining 149 patients (50.3%) were in pubertal period. When the relation between maternal obesity and BMI and RBMI was evaluated, we found statistically significant difference for RBMI (p=0.002) and a borderline significant difference for BMI (p=0.048) between groups. Hypertension was detected in 39 patients (13.2%), dyslipidemia was detected in 116 cases (39.2%) and an abnormal glucose homeostasis was detected in 144 patients (47.3%). When patients were evaluated for MetS; 113 patients (38.1%) diagnosed with MetS according to MetS criteria 1.But according to MetS criteria 2, ninety one patients (30.7%) were diagnosed with MetS.