Paroksismal atrial fibrilasyon nedeni ile kriyoablasyon tedavisi uygulanan hastalarda işlem öncesi ve sonrası değerlendirilmesi ve atrial fibrilasyon nüksü ile ilişkisi
Evaluatin of patients with paroxysmal atrial fibrillation undergoing cryoablation therapy and its relationship with atial fibrillation recurrence
  1. Tez No: 384252
  2. Yazar: SEYED SİAMAK MOUSAVİ AGHDAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL KERVANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Amaç: Bu çalışma, başarılı kriyoablasyon yapılmış PAF'lu hastalarda, uzun dönem sinüs ritminin korunması için farklı klinik ve sol atrial appendiks anterograd akım hızını da içeren ekokardiografik parametrelerin rolünü değerlendirmek üzere planlandı. Giriş: Başarılı kriyoablasyon yapılmış PAF'lu hastalarda, uzun dönem sinüs ritminin sağlanmasını değerlendirmek için ekokardiografik parametreler düzgün olarak tanımlanmamıştır. Metodlar: Başarılı kriyoablasyon yapılmış, 48 saatten daha fazla süre sonlanmış AF öyküsü olan 33 ardışık hastanın (16 erkek,17 kadın, ortalama yaş: 54.1 +- 10.4 yıl) klinik, transtorasik ekokardiografi ve TEE değerleri, 6 aylık SR sağlanmasının değerlendirilmesi açısından analiz edildi. Bulgular: 6 aylık takipte, başarılı kriyoablasyon uygulanmış 33 hastanın 23 ünde (%69.7) SR'nin korunduğu izlendi. Velocity Ortalama LAA zirve boşalma akım hızı SR'nde kalan hastalarda, AF'nin nüks ettiği hastalara kıyasla anlamlı olarak daha yüksek saptandı. Sonuç: Non valvüler (kapak dışı) AF'un TEE eşliğinde yapılan yönetiminde, LAA zirve boşalma akım hızı, başarılı kriyoablasyon sonrası hastaların SR inde kalmasına daha eğilimli olabileceğini belirler. Düşük LAA akım hızı, PAF için yapılan kriyoablasyon sonrası kötü sonuçlar ile ilişkiliydi. Klasik faktörlere LAAPF ölçümünün eklenmesi, AF için kriyoablasyon sonrası klinik sonuçların daha iyi öngörülmesini sağlar.
Özet (Çeviri)
Objectives: This study evaluated the role of various clinical and echocardiographic parameters, including the left atrial appendage (LAA) anterograde flow velocity, for prediction of the long-term preservation of sinus rhythm (SR) in patients treated with successful cryoablation of paroxismal atrial fibrillation (PAF). Background: Echocardiographic parameters for assessing long-term SR maintenance after successful cryoablation of paroxismal AF are not accurately defined. Methods: Clinical, transthoracic echocardiographic and transesophageal echocardiographic (TEE) data — measured in AF lasting >48 h — of 33 consecutive patients (16 men, 17 women, mean age: 54.0 ± 10.4 years) with successful cryoablation were analyzed for assessment of six months maintenance of SR. Results: At six months follow-up, 23 of 33 (69.7%) patients who underwent successful cryoablation continued to have SR. Mean LAA peak emptying flow velocity was higher in patients remaining in SR for six months than in those with AF relapse (56.00 ±26.720 cm/s vs. 25 ± 27.161 cm/s; p < 0.0001). Conclusion: In TEE-guided management of nonvalvular AF, high LAA flow velocity identifies patients with greater likelihood to remain in SR after successful cryoablation. Low LAA flow velocity was associated with a poor outcome after cryoablation for paroxismal AF. Addition of pre-procedural LAAPF measurement to classical factors can better predict clinical outcomes following cryoablation for paroxismal AF.