Vinca major'un kanserli mide ve kolon dokularında ve bunların komşuluklarında adenozin deaminaz ve ksantin oksidaz (ada ve xo) enzim aktiviteleri üzerine olan etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of vinca major on adenosine deaminase and xanthine oxidase (ada and xo) enzyme activities in cancerous and non-cancerous human gastric and colon tissues
- Tez No: 384253
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKER DURAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Vinca major içerdiği 100'den fazla alkaloidi ile medikal tedavide çok önemli bir bitkidir. Antikanser etkili olan vinkristin ve vinblastin, antihipertansif etkiye sahip olan ajmalisin ve sedatif etkili olan serpenjin Vinca bitkisinden türeyen ilaçlardır. Bunun yanı sıra Vinca major'un oksidan/antioksidan parametreler üzerine de etkileri olmaktadır. Mide kanseri, görülme sıklığı açısından 4. sırada olmasına karşılık, mortalite açısından 2. sırada yer almaktadır. Her yıl 930.000 yeni mide kanseri vakası saptanmakta ve mide kanseri sebebiyle 700.000 kişi hayatını kaybetmektedir. Kolon kanseri ise 2008 global kanser araştırma derneği verilerine göre erkeklerde 3. ve kadınlarda 2. sırada en sık görülen kanserdir. Her yıl 1,2 milyonun üzerinde yeni vakadan yaklaşık 600.000 i hayatını kaybetmektedir. Dünyanın birçok yerinde mide ve kolorektal kansere bağlı ölümlerde daha etkili kematerapi ilaçlarının geliştirilmesi ile son yıllarda azalma gözlenmiştir. Bazı kanser tiplerinde kemoterapiye ek olarak bitkisel kaynaklı ajanlarla yapılan çalışmalar olumlu sonuçlar vermiştir. Çalışmamızda fitoterapide birçok kullanımı olan Vinca major'un etkisi araştırılmak üzere Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'na başvuran ve opere olan 20 mide kanserli ve 11 kolon kanserli hastanın aydınlatılmış onamı alınarak kanserli dokuları ve bunlara komşu normal dokuları alındı. Çalışmanın sonucunda hem mide hemde kolon dokusunda ADA aktivitesi üzerine Vinca major ekstresi kullanımı ile anlamlı inhibisyon tespit edildi. Bu inhibisyon hem benign hem de malign dokularda mevcut idi. Çalışmamızın XO üzerine olan etkilerine bakıldığında V. major'un hem mide hem de kolon dokusunda XO aktivitesini arttırdığını saptadık. XO artışı HGPRT enzimi ile pürin kurtarma yoluna giren hipoksantin miktarını azaltarak hücre büyümesinin önlenmesini sağlamaktadır. Bu snuçlar ışığında Vinca major kullanımı sonucu oluşan ADA inhibisyonu ve XO aktivasyonu mide ve kolon kanseri tedavisinde umut ışığı olmakla birlikte çalışmamızda kullanılan doku sayısının az olması çalışmamızın sınırlılıklarındandır. Çalışmamız V. Major'un kanser tedavisinde önemli besin desteklerinden biri olabileceğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Vinca major is a significant plant in medical treatment with more than 100 alkaloids it contains. Vincristine and vinblastine with cancer inhibitory effects and ajmalicine with antihypertensive effect, serpengine with sedative effect are drugs produced from Vinca plant. In addition, V. Major has effects on oxidant and anti oxidant parameters. Despite gastric cancer is in the 4th place with regard to occurrence, it is in the 2nd place when mortality is in question. Each year 930.000 new cases of gastric cancer are detected and 700.000 persons die because of stomach cancer. On the other, colon cancer is among the most frequently observed cancer being in the third place for males and 2nd place for females according to the 2008 data of global cancer study association. Six hundred thousands of 1.200.000 new cases of colon cancer each year lose their lives. With development of more effective chemotherapy drugs, a decrease in death due to colorectal cancer has been observed in many parts of the world in the recent years. For some cancer types, natural agents originated from plants have yielded positive results in this regard. In our study, cancerous tissues and adjacent tissues have been taken from 20 patients with gastric cancer and 11 patients with colon cancer. Patients have been operated in General Surgery Department of Ankara University, Faculty of Medicine after informed approval. Our results show that the extract from V. major has significant inhibitory potential on ADA activity both in gastric and colon tissues regardless of cancer or not. As to the XO enzyme, we have observed that V. major activated the enzyme significantly. That was important with regard to the salvage pathway activity in cancer process. Decreased ADA activity and increased XO activities might give rise to selective advantage for the therapy of cancer. Although small number of samples in the study is an important limitation, our results suggest that V. major might be one of the important food supplements in the cancer therapy.