Kriyobalon ablasyon uygulanan atrial fibrilasyon hastalarının uzun dönem takip sonuçları
Long-term follow-up results of atrial fibrillation patients undergoing cryoball ablation
- Tez No: 1018694
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLTEKİN GÜNHAN DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
Özet
Amaç: Atriyal fibrilasyon (AF) klinik pratikte karşılaşılan en yaygın aritmidir ve artmış mortalite ve morbidite ile ilişkilidir. AF kateter ablasyonu, antiaritmik ilaçlara rağmen semptomları devam eden hastalar için uygun bir tedavi seçeneğidir. Radyofrekans ile yapılan ablasyon yöntemine alternatif olarak kriyobalon yöntemi ile ablasyon yaygın kullanım alanı bulmuştur. Kriyoablasyon tedavisi günümüzde bütün dünyada yay¬gın bir şekilde etkin ve güvenli bir şekilde yapılmaktadır. Bu çalışmanın amacı kliniğimizde kriyobalon ablasyon uyguladığımız AF hastaların uzun dönem (ortalama 1184 gün ) takip sonuçlarını incelemektir. Yöntem: Çalışmamıza 2012-2016 yılları arasında semptomatik AF nedeniyle başarılı kriyobalon ablasyon uygulunan 153 hasta alınmıştır. Hasta dosyalarındaki veriler retrospektif olarak incelendi. Hastalar ablasyon işlemine bağlı akut komplikasyonlar ve takip sürecinde meydana gelen inme, pulmoner stenoz, ölüm gibi işlem ile ilgili geç komplikasyonlar açısından da incelenedi. Klinik başarı, 3 aylık kör( blanking) süresinin ardından ≥ 30s AF, atriyal flutter veya atriyal taşikardi nüksü olarak tanımlandı. Bulgular: Paroksismal AF olan 129 hasta ve persistan AF'li 24 hastaya kriyobalon ablasyon uygulandı.. Hastaların 39 (%25.4) ında nüks gerçekleşti. Tek değişkenli analizde kadın cinsiyet sol atrium çapı af tipi ve prosedür süresi nüks açısından istatiksel olarak anlamlı saptandı (p<0.05). Çok değişkenli analizde AF tipi (p=0.014; 95% CI :1.023-1.057) ve sol atrium çapı (p=0.023; 95% CI :1.007-1.208) nüks açısından en önemli bağımsız prediktörler olarak saptandı. Sonuç: Kriyobalon ile Pulmoner ve izolasyonu (PVI) semptomatik AF'nin güvenli ve etkili bir tedavi seçeneğidir. Sinüs ritmi, ortalama 1184 günlük takipte hastaların % 74.6'sında devam etti. Genişlememiş sol atriyumu ve paroksismal AF'si olan hastalar en iyi sonuca sahipti.
Özet (Çeviri)
Aim: Atrial fibrillation (AF) is the most common arrhythmia encountered in clinical practice and it is associated with an increased risk of mortality and morbidity. Catheter ablation of AF is a favourable therapeutic option for the treatment of patients, who are symptomatic despite antiarrhytmic medication. As an alternative to the radiofrequency ablation cryoballoon method has found widespread application area. Nowa¬days cryoballoon therapy is being performed efficiently and safely worldwide. The aim of this study was to investigate the long-term (mean 1184 days) follow-up results of AF patients who underwent cryoballoon ablation in our clinic. Method: In our study ; 153 patients who underwent successful cryoballoon ablation for symptomatic AF between 2012 and 2016 were included. The medical records of the pa-tients were retrospectively reviewed. Patients were also investigated for late complications related to the procedure such as stroke, pulmonary stenosis, death occurred during the follow-up period and acute complications related to ablation. Clinical success was defined as freedom from AF, atrial flutter or atrial tachycardia recurrence >30-s following the 3-month blanking period. Result: 129 patients with paroxysmal AF and 24 patients with persistent AF underwent cryoballoon ablation. Recurrence occurred in 39 (25.4%) patients. In the univariate analysis, female gender left atrial diameter AF type and procedure time were statistically significant in terms of recurrence (p <0.05). In multivariate analysis, AF type (p = 0.014; 95% CI: 1.023-1.057) and left atrial diameter (p = 0.023; 95% CI: 1.007-1.208) were found to be the most important independent predictors of recurrence. Conclusion: Pulmonary vein isolation (PVI) with cryoballoon is safe and effective treatment option of symptomatic AF. Sinus rhythm continued in 74.6% of the patients at a mean follow-up of 1184 days.. Patients with a non-enlarged left atrium and paroxysmal AF had the best outcome.