Üst üriner TCC( transizyonel hücreli kanser )'ne bağlı mesane TCC 'nin gelişmesini ön gören faktörler
Factors predicting development of bladder TCC (transitional cell carcinoma) depending on upper urinary TCC
- Tez No: 384272
- Danışmanlar: PROF. DR. M.YAŞAR BEDÜK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç : Üst üriner sistemin ürotelyal kanserleri mesaneden ürotelyal kanserlerin gelişmesine neden olmaktadır (%25-47) ( EAU kılavuz). Aynı zamanda karşı böbrekde de ürotelyal kanserin gelişmesine neden olarak hastanın hayat kalitesini ve yaşam beklentisini ciddi şekilde bozuyor. Bu çalışmada üst üriner TCC ( transizyonel hücreli kanser )'ne bağlı mesane TCC 'nin gelişmesini ön gören faktörleri tesbit etmeyi amaçladık . Gereç ve Yöntem : Kasım 2011 Nisan 2014 yıllarında üst üriner sistem TCC'ne bağlı Nefroüreterektomi ve eş zamanlı parsiyel sistektomi yapılan hastalar çalışmaya dahil edildi.Toplam hasta sayısı 56 , bunlardan 47'sı erkek , 9'u kadındır. Hastaların verileri retrospektif olarak tarandı. Hastalar iki grupda incelendi : 1)Mesane TCC gelişen hastalar 2)Mesane TCC gelişmeyen hastalar Çalışmaya dahil edilen hastalarda üst üriner sitem TCC tanısı için BT ürografi kullanıldı. BT ürografide üst üriner sistem TCC'si ile uyumlu bulgular olan hastalara nefroüreterektomi ve eş zamanlı parsiyel sistektomi yapıldı. Hastalar postop 3. ayda , daha sonra yıllık sistoskopi konturoluna tabi tutuldu, mesane TCC gelişen hastalar kayıt edildi, aynı zamanda üst üriner sistem yıllık BT ürografi ile değerlendirildi. AÜSS tesbit etmek için klinik anamnez ve üroflometri esas alındı. Üst üriner sistem TCC'sine bağlı mesane TCC'si gelişen hastalarda yaş, cins, tümör lokalizasyonu, evresi, derecesi, boyutu, CIS varlığı, AÜSS varlığı ile mesane TCC'si gelişmesi arasındaki ilişki araştırıldı.Ayrıca çalışmamızda nefroüreterektomiden geçen sürede,yıllara göre mesane TCC gelişme sıklığını araştırdık. Hastalar 4 ile 38 ay arasında takip edildiler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective : Urothelial carcinomas of the upper urinary tract (UUT) cause development of urothelial carcinomas of bladder (25-47%) (EAU Guidelines) and also urothelial carcinomas of the contralateral kidney and dramatical decrease in survival rates. In this study, we aimed to investigate factors predicting development of bladder TCC (transitional cell carcinoma) depending on upper urinary TCC. Material and Method : Patients were performed simultaneous partial cystectomy and nephroureterectomy due to UTT TCC from November 2011 to April 2014 included in study. The participants were 47 male and 9 female, totally 47 patients. Patient datas were evaluated retrospectively. Patients were examined in two groups: 1)Patients with bladder TCC 2)Patients without bladder TCC CT urography was used for the diagnosis of upper urinary tract TCC in included patients. The patients had UUT TCC findings on CT urography were performed simultaneous partial cystectomy and nephroureterectomy. During follow up, patients had cystoscopy on postoperative 3. month, then annually; bladder TCC development was recorded and also, UUT was evaluated with CT urography annually. Lower urinary tract symptoms (LUTS) were detected based on clinical history and uroflowmetry. We investigated association of bladder TCC development risk with age, gender, tumor localisation, stage, grade, CSI presence, and LUTS presence in patients developed bladder TCC depending on UUT TCC. Also, we investigated bladder TCC development frequency according to years passed after nephrouretectomy. Follow up period was between 4 to 38 months. For the investigation of association between variables, we used univariate and multivariate analyses.