Üst üriner sistem obstrüksiyonlarında modifiye Whitaker Test, diüretik sintigrafi ve diüretik ultrasonografinin karşılaştırılması
- Tez No: 49504
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET FUAT PEKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Üst üriner sistem dilatasyonunun nedeni obstrüktif veya nonobstrüktif fonksiyonel bir olaydır. Tedavi biçiminin saptanmasında (konservatif yada cerrahi) dilatasyonun kaynağı ve obstrüksiyon saptanan olgularda, obstrüksiyon derecesinin tespiti etkin rol oynar. Çalışmamızda; 1993-1996 yıllan arasında GATA Üroloji Kliniğine başvuran üst üriner sistem dilatasyonlu, radyolojik araştırmalarla tanısında şüphe bulunan 20 hastaya Whitaker test, diüretik sintigrafi ve diüretik ultrasonografi uygulanıp üç tetkikin birbirine olan üstünlükleri araştırıldı. Her üç test arasında birinin diğerine üstünlüğünü gösteren anlamlı istatiksel ilişki saptanmadı. Her testin kendisine göre avantaj ve dezavantajları olduğu göz önüne alınarak hangisinin daha üstün olduğunu araştırmaktansa en iyi tedavi biçimine karar vermek için her üç testide kullanmamızın faydalı olacağına inanıyoruz. 36
Özet (Çeviri)
SUMMARY The ethiologies of upper urinary system dilatation are obstructive or nonobstructive events that are functional. The determination of the type (conservative or surgical) of treatement depends on the factors; the source of dilatation and if there is an obstruction the degree of obstruction. In our study, we choose 20 patients with upper urinary system dilatation adminestered to GAT A Urology Clinic between 1993-1996, whose diagnosis are doubtful with classical radiological techniques. Trust we performe Whitaker test, diuretic scintigraphy and diuretic ultrasonography in order to compare the supperiority of these three tests to each other. There was no statistically significant difference between the superiorities of these three tests. Each of these tests has different advantages and disadvantages, so we believe to use three of them at the same time to determine the best type of treatement, in stead of investigating which test is better than the other. 37