Doğum indüksiyonunda intravenöz oksitosin infüzyonu ile servikal olgunlaştırıcı balonun (cervical ripening balloon) karşılaştırılarak sonuçlarının değerlendirilmesi
Comparing the effect of intravenous oxytocin and cervical ripening balloon for the labor induction
  1. Tez No: 384276
  2. Yazar: FIRAT TÜLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE SÖYLEMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Term veya postterm gebeliklerde serviksi olgunlaştırma ve doğum eylemi indüksiyonunda kullanılan ajanlardanoksitosin ve çift balonlu servikal olgunlaştırıcı katater kullanımlarını; etkinlik, güvenirlilik ve komplikasyonlar açısından karşılaştırmaktır. Materyal-Metot: Ankara Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'na başvuran tek fetüs gebeliği olan, verteks presentasyon, bishop skoru 4 puandan düşük ve membranları intakt, 37 ile 41 gestasyon haftasında olan 80 gebe çalışmaya dahil edilmiştir. 80 gebe randomize edilerek, 40 gebeye çift balonlu servikal olgunlaştırıcı katater (cervical ripening balloon) ile diğer 40 gebeye oksitosin infuzyonu ile servikal olgunlaştırma ve dilatasyon işlemi uygulanmıştır. Çift balonlu servikal olgunlaştırıcı balonun her bir balonu 80 ml salin ile şişirilmiştir. Parametrik verilerde normalizasyon testleri yapıldıktan sonra normalizasyona uyan gruplar student-t test kullanılarak, uymayan gruplar Mann-Whitney U test kullanılarak istatistiksel analiz yapılmıştır. Non-parametrik testler ki-kare testi kullanılarak analiz edilmiştir. İstatistiksel analiz için IBM SPSS statsistics 20.0 programı kullanılmıştır. Sonuçlar: Aktivasyondan doğuma kadar geçen süre ve indüksiyon başlangıcından doğuma kadar geçen süre ortalamaları balon grubunda sırasıyla 2,45(0,7-5,1) ve 11,48±2,48 saat olarak bulunmuştur. Bu süreler oksitosin grubunda ise ortalama 3,80(0,8-5,4) ve 13,46±2,74 saat olarak hesaplanmıştır. Her iki parametre içinde gruplar arası farkın anlamlı olduğu görülmüştür (sırasıyla p=0,002; p=0,004). Hastalar gravidalarına göre karşılaştırıldığında balon katater uygulanan multipar kadınların indüksiyon başlangıcından aktivasyona kadar geçen sürenin oksitosin uygulanan multipar kadınlardan anlamlı ölçüde daha kısa olduğu görülmüştür (p=0,019).
Özet (Çeviri)
Aim: To compare the effectiveness, safety and complications of double balloon cervical ripening device and oxytocin infusion for cevical ripening and labour inducton in term and post-term pregnancies. Materials-Methods: 80 singleton pregnant women that were admitted to Ankara University Obstetrics and Gynecology clinic with vertex presentation, Bishop skore lower than 4, intact membranes and between 37th and 41st gestational weeks. Amongst these 80 pregnant women randomized and 40 of them were applied a double balloon cervical ripening device and the rest were applied oxytocin infusion. Each balloon of double balloon cervical ripening device were inflated with 80 ml of saline. Parametric data were analysed with student-t test whenever consistent with normalization, and were analyzed with mann whitney u test when not. Non-parametric data were analyzed by chisquare test. IBM statistics 20.0 software was used for statistical analysis. Results: Mean time intervals between activaton to delivery and introduction of induction to delivery were 2,45(0,7-5,1) and 11,48±2,48 hours in double balloon cervical ripening cathater group and 3,80(0,8-5,4) and 13,46±2,74 hours in oxytocin infusion group respectively. Difference between these two groups were found statistically significant for both of the parameters (p=0,002, p=0,004 respectively). Following re analysing the subjects due to sub groups, multiparous women with double balloon cervical ripening device were demonstrated to require less time between introduction of induction and delivery in comparison to multiparous women with oxytocin infusion(p=0,019).