Kuru tip yaşa bağlı makula dejenerasyonunda psikofiziksel testle makula pigment yoğunluğunun değerlendirilmesi
Evaluation of macular pigment optical density BY psychophysical test in dry age related macular degeneration
- Tez No: 384275
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ÖZMERT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Amaç Kuru tip SMD hastalarında makula pigment optik dansitesini (MPOD) ölçmek, MPOD' ni etkileyen faktörleri değerlendirerek kuru tip SMD' daki risk faktörlerini, renkli fundus fotoğrafı ve fundus otoflöresans (FOF) yöntemlerini de kullanarak, irdelemektir . Gereç ve Yöntem Çalışmaya, kliniğimizde takipli kuru tip SMD' nu olan 68 olgunun 68 gözü ile, kontrol grubu olarak yaş ve cinsiyeti uyumlu 91 olgunun sağlıklı 91 gözü dahil edildi. Tüm hastalar ve sağlıklı kontrollerin alınan anamnezlerinde; yaş, cinsiyet, aile öyküsü, sigara ve alkol kullanımı, hipertansiyon ve hiperlipidemi varlığı, boy, kilo, multivitamin kullanımı ve diyetleri sorgulandı. Ayrıntılı oftalmolojik muayene yapılarak, Amsler grid bulguları, en iyi düzeltilmiş görme keskinliği, iris rengi, lensin saydamlığı ve durumu ile fundus bulguları kaydedildi. Tüm hastaların her kontrolde renkli fundus fotoğrafları çekilerek SMD evrelemesi yapıldı. Tüm hastaların her kontrolde FOF görüntüleri alınarak drusen paternleri, takip süresince paternde ilerleme veya yeni patern oluşumu değerlendirildi. Tüm hastalarda ve sağlıklı kontrollerde MPOD, renkli perimetri yöntemi ile 3 ay ara ile 4 defa ölçüldü. Renkli perimetri yönteminin tekrarlanabilirliği; 20 kontrolün sağlıklı 20 gözünde, ardışık 3 gün, 3 farklı ölçüm yapılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim To evaluate the risc factors, colour fundus photography and fundus autofluorescence findings, macular pigment optical density (MPOD) values and the factors affecting MPOD in dry age related macular degeneration (AMD). Material – Method This prospective study included 68 eyes of 68 dry AMD patients and, as the control group, 90 healthy eyes of 90 healthy volunteers with similar ages and sexes. Age, sex, family history, smoking, alcohol use, hypertension, hyperlipidemia, height, weight, dietary lutein intake and multivitamin use were questioned in all participants. A full ophthalmic examinations of all eyes were made with recording best corrected visual acuity, iris colour, lens status and fundus findings. Colour fundus photography and fundus autoflorescence images were recorded. Macular pigment optical density was measured by colour perimetry. To test the short-term repeatability of the technique, a total of 20 eyes of 20 young healthy subjects were measured 3 times on 3 consecutive days. Results Smoking, obesity, family history, light iris colour, and hyperlipidemia seen more frequently in AMD group and this difference was statistically significant. Average MPOD was measured every three months in the AMD group and values were; 3.69±1.82, 4.74±1.29, 4.99±1.27 ve 5.02±1.35, respectively. In control group average MPOD measured once at the begining of the study and it was 4.97±1.27. Smoking, obesity, poor dietary lutein intake, light iris colour, and hyperlipidemia showed associations with low MPOD values in both groups. The most frequent fundus finding was hard drusen in AMD group. At the begining of the study, %79.4 of the patients were early stage and %20.6 of them are intermediate stage and there were no progression during the study. The most frequent FAF patterns are normal, minimal change, focal and patchy, respectively. %48 of patients showed progression in FAF patterns during the study period. Average MPOD value was 2.41±1.19 in the patients who did not take lutein support .This value is lower than the lutein using group. After 6 or 10 mg/ day lutein using their MPOD values increased signifcantly. The intraclass correlation coefficient value of colour perimetry was 0.664. Bland Altman polts revealed that the difference in MPOD values between baseline and day 3 was small. All these means that colour perimetry is a safely repeatable technique. Conclusion There are many studies investigating the possible link between MPOD and AMD in the literature. Some of them have supported a MPOD-AMD association, some have not. Depending to our results we think there is a relation between MPOD and AMD. The colour perimetry technique provides an estimation of the optical densitiy of the MP quite similar to the values found with other techniques. The repeatability of the colour perimetry was acceptable. According to the study findings; quite smoking, rich dietary lutein/zeaxhantin intake, having normal blood lipid levels and ideal weight is very important for preventing from AMD or AMD progression.