Primer hiperparatiroidizmde P27/KİP1 ve casr ekspresyonu;klinik, laboratuvar parametreler ve kemik yoğunluğu ile ilişkileri
P27/KİP1 and casr expressıon ın prımary hyperparathyroıdısm; the relatıonshıp between clınıc, laboratory parameters and bone density
  1. Tez No: 384280
  2. Yazar: GÖZDE ŞENGÜL AYÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN BAŞKAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş: Primer hiperparatiroidizm (PHPT) vakalarının çoğu sporadik olmasına rağmen, sporadik adenomların moleküler patogenezi henüz net anlaşılamamıştır. Bu çalışmada amacımız, p27 kinaz inhibitör proteini 1 (p27/Kip1) ve kalsiyum algılayıcı reseptör (CaSR) ekspresyonlarının, primer hiperparatiroidi patogenezinde yer alıp almadığını ve bu ekspresyonların hastaların klinik, laboratuvar parametreleri ve kemik yoğunluğu ile ilişkili olup olmadığını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Ankara Üniversitesi İç Hastalıkları Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı ve Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı' nda yürütüldü. PHPT tanısı almış, adenom tanısı histopatolojik olarak doğrulanmış 51 hasta ile, tiroid cerrahisi sırasında paratiroid bezi çıkarılmış ve patoloji sonucu normal saptanmış 20 hasta çalışmaya alındı. Patoloji preparatlarında p27/Kip1 ve CaSR ekspresyonları immünohistokimya (İHK) yöntemiyle incelendi. Adenom grubundaki hastaların klinik laboratuvar parametreleri ve kemik yoğunluğu ile ilgili gen ekspresyonları arasındaki ilişki ayrıca değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objectives: Although most of the primary hyperparathyroidism (PHPT) cases are sporadic, the molecular pathogenesis of sporadic cases are uncertain. We aimed to examine the role of p27 kinase inhibitory protein 1 (p27/ Kip1) and calcium sensing receptor (CaSR) expression in primary hyperparathyroidism and their relationship with clinic, laboratory parameters and bone density. Materials and Methods: This study was carried out in Ankara University Faculty of Medicine at Department of Endocrinology and Metabolism and Pathology. 51 adenomas from patients with PHPT and 20 normal parathyroid glands from patients with tiroid surgery were analyzed for p27/Kip1 and CaSR expressions. The expressions were assessed by imuunohistochemistry. Clinical, laboratory parameters and bone density of patients with adenomas were noted. Results: There were significant reductions in both p27/Kip1 and CaSR in adenomatous compared with normal parathyroid tissue (p0,05). Conclusion: The expression of both p27/Kip1 and CaSR are reduced in PHPT patients. This reduction may play an important role in the pathogenesis of PHPT. Also these molecules can be used for diagnosis of adenoma in some patients. CaSR expression can show which patients will response better to calcimimetic treatment. These molecules may not be useful to understand prognosis and severity of disease.