Sistemik skleroz hastalarında seksüel disfonksiyon
Sexual dysfunction in patients with systemic sclerosis
  1. Tez No: 384290
  2. Yazar: İSMAİL UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN MURAT TURGAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş: Sistemik sklerozun kadın hastaların yaşam kalitesine ve cinsel fonksiyonlarına etkisinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Sistemik skleroz tanısı almış, cinsel olarak aktif 30 kadın hasta ve herhangi bir sistemik hastalığı olmayan, cinsel olarak aktif 30 kadın çaılşmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen bütün hasta ve kontrol grubuna SF-36 yaşam kalitesi ölçütü ve seksüel fonksiyonu değerlendirmek amacıyla kadın seksüel işlev indeksi (FSFI) uygulandı. Her iki gruptaki bireylerin ayrıntılı tıbbi ve seksüel anamnezleri alındı. Bulgular: Sistemik skleroz hasta gurubu yaş ortalaması 45,03±9,22, kontrol grubu yaş ortalaması 44,6±11,52 saptandı. Gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı yaş farkı yoktu. Sistemik skleroz grubundaki 30 kadın hastanın 16'sı (%53,3) diffüz kutanöz sistemik skleroz 14'ü (%46,7) ise sınırlı kutanöz sistemik skleroz hastasıydı. Akciğer tutulumu 15 hastada(%50) saptandı. ANA pozitifliği 30 hastada (%100), anti Scl-70 pozitifliği 14 (%46,7) hastada, anti-sentromer antikor pozitifliği 10 (%33,3) hastada saptandı. Sistemik skleroz ve kontrol grubuna yapılan SF-36 yaşam kalitesi anketleri karşılaştırıldığında anketin alt grupları olan; fiziksel fonksiyon (p=0,001), fiziksel rol kısıtlanması (p=0,0001), emosyonel rol kısıtlanması (p=0,004), ağrı (p=0,001), enerji (p=0,001), sosyal fonksiyon (p=0,03), mental sağlık (p=0,0001) ve genel sağlık (p=0,0001) değerlendirmelerinde iki grup arasında istatiksel olarak anlamlı fark saptandı. Sistemik skleroz hastası 30 kadının 26'sında (%86,6), kontrol grubunda ise 6 kadında (%20) seksüel disfonksiyon saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to investigate the effect of systemic sclerosis on quality of life and sexual function in female patients. Methods: Sexually active 30 female patients with SSc and 30 healthy control were included in the study. Female sexual index and SF-36 form filled out and detailed madical and sexual history was taken from both the control subjects and patients. Results: The mean age of patients with SSc were 45,03±9,22 and the mean age of control group was 44,6±11,52. The age difference between study groups was not statistically significant. In patient group; 16 patients (%53,3) had dcSSc and 14 patients (%46,7) had lcSSc. 15 patients (%50) had pulmoner involvement. Thirthy patients (%100) were with ANA positive, 14 (%46,7) were with anti-Scl-70 antibody positive, 10 (%33,3) were with anti-centromer antibody positive. SF-36 scores in patient group was significantly lower than the control group (physical functioning (p=0,001), role-physical (p=0,0001), role-emotional (p=0,004), bodily pain (p=0,001), vitality (p=0,001), social functioning (p=0,03) , mental health (p=0,0001), general health (p=0,0001)). Female sexual dysfunction was diagnosed in 26 of 30 (%86,6) SSc patient and 6 of 30 (%20) healthy control group. The difference was statically significant (p=0,0001). There was statistically significant difference betsen sexual desire (p=0.002), arousal (p=0.0001), lubrication (p=0.0001), orgasm (p=0.0001), satisfaction (p=0.0001) and pain (p=0,0001) domain scores. There was no statically significant relationship between disease subgroups, disease duration, pulmoner involvement and FSFI scores in patient group. Conclusions: Sexual disfunction and lower health quality is a usual problem in female patients with systemic sclerosis