Radial arter kullanılarak koroner işlem yapılan hastalarda erken dönemde, kısa süreli ulnar arter basısının işleme bağlı gelişen radial arter tıkanması üzerine etkisi ve güvenilirliği
Safety and effect of transient ulnar artery compression to acute radial artery occlusion after transradial catheterization in short term
  1. Tez No: 384291
  2. Yazar: İSMAYIL GOYUSHOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADETTİN DENİZ KUMBASAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Birçok konuda transfemoral yoldan daha avantajlı olan transradial yaklaşım günümüzde koroner girişimler için yaygın olarak kullanılmaktadır. Bizim bu çalışmayı yapmaktaki amacımız transradial koroner girişimler sonrası erken dönemde, kısa süreli ulnar basının radial arter tıkanmasına (RAT) etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza dahiletme kriterlerine uygun 104 hasta alındı. Hastaların hepisine işlem öncesi radial ve ulnar arter Doppler ultrasonografi yapıldı. 62 hastaya işlem sonrasında, radial kılıf çekilip ve hemostaz sağlandıktan sonra 5 dakika aralıklarla 2 kez 2 dakika süresiyle ulnar bası yapıldı.. Kontrol grubunadaki 42 hastanın işlem sonrası radial kılıfı çekilerek, radial artere olağan yöntemle bası yapılmıştır. İşlemden 4 saat sonrasında her 2 gruba radial ve ulnar arter Doppler ultrasonografi yapılarak radial arter tıkanıklığı, radial arterde pik sistolik akım, radial arter (RA) çapı ve oluşabilecek diğer komplikasyonlar araştırıldı. Bulgular: Kontrol grubunda 3 hastada (% 7.1'de), bası grubunda ise 2 hastada (% 3.2'de) RAT izlenmiştir (p = 0.39).
Özet (Çeviri)
Safety and Effect of Transient Ulnar Artery Compression to Acute Radial Artery Occlusion After Transradial Catheterization in Short Term Background: The transradial approach (TRA), a widely used method, seems more advantageous than transfemoral access in many aspects. The aim of this study is to investigate the effect of transient ulnar compression on radial artery occlusion (RAO) in short term after transradial coronary intervention. Materials and methods: One hundred and four patients who met the inclusion criteria were enrolled in our study. All of the patients were assessed for radial and ulnar artery patency by Doppler ultrasonography before the procedure. After the radial sheath removal, hemostasis was obtained by compression and application of gauze bandage for 10 minutes. Two minute ulnar compression was performed twice at 5 minute intervals in the compression group. The conventional compression of the radial artery was performed at 42 patients in the control group. Four hours after the procedure, radial and ulnar artery Doppler ultrasonography were performed in both groups to assess radial artery occlusion, radial artery peak systolic flow, radial artery diameter and other complications. Results: RAO was observed in 3 patients (7.1 %) in the control group, and 2 patients (3.2 %) in the compression group (p=0.39).